У Кучми буде очна ставка з Пукачем

Леонід Кучма Копирайт изображения AFP
Image caption Леонід Кучма перед допитом у прокуратурі. День другий

Про заплановану на четвер очну ставку з колишнім мілійцейським високопосадовцем Олексієм Пукачем, який нині є головним обвинувачем у вбивстві журналіста Гонгадзе, сказав сам Леонід Кучма, прийшовши на другий допит до Генеральної прокуратури.

Він також запевнив, що не має жодних заперечень щодо цієї зустрічі. Олексій Пукач очолював службу зовнішнього спостереження в міліції, якою керував тоді Юрій Кравченко.

Після багатьох років переховувань його спіймали в селі на Житомирщині, і нині він готується постати перед судом. Слідство встановило (за зізнаннями Пукача), що він, буцімто, власноручно задушив журналіста Гонгадзе.

Недавно Печерський суд Києва погодився з рішенням слідчого не обвинувачувати Пукача в замовному убивстві Гонгадзе й дозволив закрити справу в цій частині обвинувачення.

Слідчий і суд вважають, що Пукач убив журналіста, виконуючи злочинний наказ екс-голови МВС Юрія Кравченка, але не на замовлення. Це стало підставою для припущень, що замовників злочину не шукатимуть і не судитимуть. Порушення кримінальної справи проти Леоніда Кучми почало руйнувати ті прогнози.

Знову про плівки Мельниченка

У Леоніда Кучми упродовж однієї ночі між візитами до слідчого проукратури змінилася й думка про очну ставку з екс-охоронцем президента Миколою Мельниченком.

У четвер, приїхавши для чергового допиту до Генпрокуратури, пан Кучма сказав, що погодиться на очну ставку з екс-майором держохорони, від якої відмовився у середу. Кучма підкреслив, що не хоче бачитися з Мельниченком, але погодиться на ту слідчу дію, якщо на ній наполягатиме прокуратура.

Що стосується долучених до кримінальної справи аудіозаписів Мельниченка, то Кучма вважає, що вони були сфальсифіковані: "Сьогодні техніка дозволяє зробити що завгодно".

Мельниченко ж, на думку Кучми, вчинив державну зраду, оприлюднивши і поширивши фальсифіковані записи, а тому сам заслуговує на покарання.

Копирайт изображения AFP
Image caption Микола Мельниченко твердить, що "записував Кучму абсолютно законно"

"Він (Мельниченко) зраджував Україну 10 років, продавав свої плівки наліво і направо, займався підлогом та фальсифікацією", - заявив Кучма.

До слідчого Генпрокуратури Кучму викликали для допиту у справі вбивства Геогрія Гонгадзе у рамках порушеної проти нього кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.166 Кримінального кодексу України 1960 року.

Пан Кучма сказав перед допитом, що напередодні йому вручили постанову про порушення проти нього карної справи.

За словами пана Кучми, він категорично не погоджується з жодним пунктом обвинувачення, "крім того, що я Кучма Леонід Данилович, це однозначно".

У середу під час перших відвідин Генеральної прокуратури Леонід Кучма ознайомився з постановою про порушення кримінальної справи. Його допитали як підозрюваного, а також взяли з нього підписку про невиїзд. Читати подробиці

Що стосується плівок Мельниченка, то колишній генпрокурор Святослав Піскун заявляє, що однозначної відповіді про автентичність тих записів експерти не давали. Тому, вважає Піскун, їх навряд чи можна використовувати, як докази у справі про вбивство журналіста.

Натомість колишній спікер Верховної Ради Олександр Мороз заявляє, що автентичність плівок не має великого значення. Він каже, що в журналах у президентській канцелярії є записи з інформацією, хто заходив до президента і з яким питанням. На його думку, це може допомогти розкрити справу.

Скепсис у суспільстві

Попри певний скепсис у суспільстві щодо можливості суду над, хай і колишнім, але ж найвищим державним посадовцем (мовляв, система своїх не здасть), деякі оглядачі не виключають, що юридичне покарання буде.

Політичний оглядач Ірина Погорєлова називає можливе покарання "елементом конкуренції двох великих гравців, які іншого способу, окрім знищення попередника, не мають".

Із завершенням тієї справи Україна нарешті покінчить з "Кучмагейтом", але до повної відмови влади керувати Україною за допомогою сили і страху ще далеко, сказала експерт.

"На жаль, сьогодні від наших очільників ми бачимо той самий стиль керування. Тому, якщо вони хочуть покарати Кучму за юридичними статтями, це не означає, що вони самі не хочуть керувати у такий же спосіб. Точно так, як вся наша еліта їздить по дорогах і не бачить, як вона чавить людей; керує економікою, не помічаючи, що люди при цьому втрачають сенс і можливості для існування. Ця зневага до людей – до кожного конкретного, до суспільства в цілому, - цей стиль поки що нікуди не подівся", - сказала пані Погорєлова в інтрев'ю Бі-Бі-Сі.

Новини на цю ж тему