Французам загрожує тюрма в Україні "за дітей"

Українська влада повідомила про затримання двох французів, батька й сина, які намагалися незаконно вивезти з України двох немовлят. Двомісячних дітей, як повідомляють, ховали під матрацом у спеціально обладнаному сховку мікроавтобуса.

Копирайт изображения AP
Image caption Лікарі кажуть, що малята в гарному стані і виглядають доглянутими.

Один із французів пояснив, що дівчата, Вікі та Кім, були народжені сурогатною матір’ю у Києві, тоді як молодший із французів є їхнім батьком.

За словами Едуарда Стеблюка, прес-секретаря начальника Мукачівського прикордонного загону, якого цитує агентство АП, чоловіки хотіли вивезти дітей, щоби зареєструвати їх як громадян Франції в обхід національного законодавства тієї країни, яке не визнає сурогатного материнства.

Прикордонники виявили двійнят, коли оглядали транспортний засіб на українсько-угорському кордоні у понеділок. Їхню увагу привернула підозріла поведінка 38-річного французького медика та його батька.

"Ми помітили, що вони заглядають всередину, вони виглядали, наче вони через щось переживають", - сказав пан Стеблюк.

Французів звинувачують у спробі незаконно вивезти дітей за кордон. Якщо їх визнають винними, то термін ув’язнення становитиме від 3 до 7 років.

Малят відправили до шпиталю міста Берегове. Лікарі кажуть, що з дітьми все гаразд, вони виглядають здоровими та доглянутими. У медиків були підозри, що дівчат приспали якимись препаратами, щоби спокійніше перетнути кордон, але аналізи це не підтвердили.

Міліція також допитує дружину молодшого затриманого, вона під час спроби вивезення дітей перебувала у готелі неподалік.

У посольстві Франції в Україні кажуть, що знають про цю ситуацію і вже запропонували обвинуваченим свою допомогу.

Чим Україна вабить "репродуктивних туристів"?

У деяких європейських країнах закон забороняє батькам всиновлювати дітей, народжених сурогатними матерями за кордоном. Зокрема, суворі законодавчі обмеження у цій сфері діють у Франції, там заборонена практика сурогатного материнства.

Французький касаційний суд (Cour de cassation) встановив, що сурогатне материнство суперечить законодавству про всиновлення та порушує положення про "невідчуженість людського тіла".

Більше двох років тривала тяганина з гей-парою з Бельгії, які минулого місяця возз’єдналися зі своїм сином, народженим сурогатною матір’ю в Україні, лише після того, як Бельгія видала дитині паспорт.

Та пара також намагалася незаконно вивезти дитину до Європи в автомобілі. Читати подробиці

В Україні стаття 123 Сімейного кодексу регулює порядок визначення походження дитини, "народженої в результаті застосування репродуктивних технологій".

Торгівля життям

Так, вона говорить, що у випадку перенесення в організм жінки ембріона, зачатого подружжям завдяки репродуктивним технологіям, батьками цієї дитини є подружжя. А стаття 139 Сімейного кодексу забороняє оскарження материнства у випадках, передбачених статтею 123, тобто фактично захищає права біологічних батьків дитини.

Іноземці часто обирають Україну як державу, де можна знайти сурогатну матір завдяки, по-перше, тому, що сам механізм сурогатного материнства дозволений законом, а по-друге, завдяки порівняно невисоким цінам на цю послугу.

В Інтернеті можна знайти пропозиції цілих пакетів послуг сурогатного материнства. Вартість одного з найдорожчих, куди входить компенсація сурогатній матері, догляд за нею та медичне обслуговування, становить менше 30 тисяч доларів. Це у 2-3 рази дешевше, ніж у США чи Європі, де вартість аналогічних програм може починатися від 70-80 тисяч доларів.

Останнім часом Україна перетворилася на один з об’єктів так званого "медичного туризму", куди їдуть не лише ті, хто має проблеми з репродуктивною системою, але й ті, хто має кардіологічні проблеми, проблеми з зубами тощо.