Єврозона рятується від боргової кризи

Єврозона
Image caption Єврозону лихоманить фінансова криза: спочатку Греція, потім Ірландія, а тепер Португалія

Єврозона визначає умови порятунку від боргової кризи на тлі занепокоєння Португалією.

Чимало аналітиків уважають, що Португалія не усвідомлює того, що їй потрібна негайна допомога.

Європейські лідери узгодили параметри, за якими буде здійснено реструктуризацію допомогового фонду, який, як вони вважають, допоможе витягти єврозону із боргової кризи.

Міністри єврозони поступилися перед вимогою Німеччини переглянути терміни внесення коштів у величезний фонд.

Однак домовленість міністрів затьмарили занепокоєння з приводу Португалії, а також суперечка, яка дедалі більше розпалюється з приводу того, що Сполучене Королівство, не виключено, також змусять зробити свій внесок у фінансовий фонд порятунку.

Португалія наполягає, що їй допомога не потрібна. Однак чимало аналітиків вважають, що Лісабон не усвідомлює всієї складності ситуації.

Після багатьох місяців переговорів

"Ми узгодили всесторонній пакет економічних заходів... Сьогодні з'єдналися в одне ціле майже всі аспекти цієї справи", - заявив президент Ради Європи Герман ван Ромпей.

Новий план передбачає створення до 2013-го року постійного фонду, який називатиметься Європейським стабілізаційним механізмом і з якого буде надаватися допомога країнам єврозони, які потраплять у фінансову скруту.

Найбільшим каменем спотикання було те, як скоро країни повинні будуть внести готівку у фонд, який має на меті зібрати 700 млрд. євро.

Новий план вимагає, аби країни єврозони внесли у фонд по 80 млрд. євро п'ятьма щорічними траншами. Раніше йшлося про 40 млрд. євро від кожної країни-члена.

Очікувалося, що дводенний саміт у Брюсселі узгодить резолюцію щодо порятунку підірваної економіки Португалії.

Але португальські міністри заявили, що не мають наміру наслідувати приклад Греції та Ірландії, які скористалися європейським фондом порятунку, аби врятуватися від банкрутства.

Втім аналітики вважають, що це лише справа часу і що інші країни невдовзі будуть змушені підтримати хвору португальську економіку.

Розгнівані британські депутати

Британський прем'єр-міністр Девід Камерон відмовився відповісти на припущення, що Британії, можливо, доведеться внести мільярди фунтів у створюваний фонд.

"Було б неправильним коментувати і висувати здогадки про фінанси іншої країни. І я цього не робитиму", - сказав він.

Копирайт изображения AP
Image caption Португальські політики у Брюсселі від допомоги відмовилися, а тим часом у Лісабоні люди протестують

Напередодні йому довелося вислухати у парламенті заклики розгніваних депутатів із його власної Консервативної партії, які вимагають не віддавати британські гроші у європейський фонд порятунку.

"Чи можна Вам нагадати, що ми щойно ухвалили бюджет, який передбачає суворий режим заощаджень?" - запитав прем'єра депутат Бернард Дженкін.

"Чи можете Ви собі уявити, який гнів і обурення це викличе у британських виборців, якщо виявиться, що британському платникові податків доведеться робити внески у фонд порятунку країн єврозони, тоді як ми не є її членами?" - продовжував Бернард Дженкін.

Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що країни-члени не обговорювали викупу Португалії.

"Ми висловили впевненість у здатності Португалії подолати нинішню ситуацію і знайти гроші на потреби країни на багато наступних місяців".

Фінансові ринки також непокоїть те, що Португалія має вже в квітні повернути позичальникам велику частину боргу.

25 березня Standard & Poor's понизила кредитний рейтинг Португалії до ВВВ і попередила, що це ще не кінець падіння.