У Японії намагаються зупинити витік радіації

На аварійній японській АЕС "Фукусіма-1" радіоактивну воду виявлено всередині приміщення і назовні.

В ґрунті поблизу станції виявлено плутоній, що експерти назвали ймовірною ознакою часткового розплавлення стрижнів з ядерним паливом.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Так рівень радіації заміряють у центрі для евакуйованих у 70 км від аварійної АЕС

Прем'єр-міністр Японії Наото Кан оголосив у вівторок, що уряд країни перебуває в стані підвищеної готовності через ситуацію на аварійній АЕС, яку він назвав "непередбачуваною". Читати докладніше

Однак аґенція з питань ядерної безпеки Японії наголосила: поки що немає ознак того, що радіоактивна вода витекла із затоплених тунелів АЕС у морі.

Рівень води в тунелях під трьома реакторами залишається стабільним. Ліквідатори використовують мішки з піском і бетонні плити, щоби не допустити витоку радіоактивної води в море. Самі тунелі містяться на відстані від 55 до 70 метрів від морського берега.

Рівень радіації в тунелі біля реактора №2 перевищив 1000 мізівертів на годину, що може викликати променеву хворобу. В інших тунелях рівень радіації значно нижчий.

TEPCO націоналізують?

Представники японського уряду заявили, що головний пріоритет зараз - роботи з очищення тунелів, але наполягають, що і далі будуть використовувати воду для охолодження паливних стрижнів.

Копирайт изображения AFP
Image caption Бетонні плити і мішки з піском мають заблокувати радіоактивну воду

Джерело витоку радіації досі не встановлене, але виявлення радіації всередині реактора і за межами АЕС, а також плутоній у ґрунті, швидше за все, стали наслідком часткового плавлення стрижнів з ядерним паливом.

Експерти висловлюють дві версії стосовно того, що могло стати джерелом підвищеної радіації. Згідно з першою, з активної зони реактора пара проникає назовні крізь тріщини, що утворилися внаслідок землетрусу. А за другою, з басейну під реактором №2 до тунелю потрапили забруднені радіацією речовини.

Влада Японії стверджує, що рівень забруднення ґрунту плутонієм надто низький, аби становити загрозу для здоров'я людей. З іншого боку, оператора АЕС - компанію TEPCO - гостро критикують за недостатнє і неналежно вичерпне інформування суспільства про те, що відбувається на реакторів.

Міністр з питань національної стратегії японського уряду Коїтіро Ґемба заявив, що компанію ТЕРСО можуть тимчасово націоналізувати. Її акції впали до рекордно низького рівня.

Тим часом кількість загиблих унаслідок землетрусу і цунамі в Японії сягла 11 тисяч людей. Ще майже 16700 вважаються зниклими безвісти.

Представники місцевої влади досі не можуть опізнати майже 4 тисячі загиблих у трьох північно-східних префектурах - Івате, Міяґі і Фукусіма.