Нові картинки на цигарках: не страшно?

Мальборо Копирайт изображения Other
Image caption На традиційних пачках сигарок незабаром з'являться попередження в малюнках

Український уряд затвердив перелік малюнків, які найближчим часом з’являються на пачках цигарок в Україні. Досі на сигаретах містяться лише письмові попередження про те, що куріння шкодить здоров’ю.

"Я вважаю, що ці малюнки, навіть на дітей ніякого враження не справлять," - каже пан Олександр, курець із багато річним стажем. Він сам кидати палити не збирається навіть після того, як на пачках цигарок з’являться зображення легень вражених раком чи зруйнованих курінням артерій. Із ним погоджується його дружина, яка вважає, що картинки не вражають настільки, аби відохотити від паління.

Думку цих людей поділяють і багато експертів в Україні. Преса пише про те, що уряд взагалі довго блокував появу картинок на пачках цигарок. А ті зображення, що врешті ухвалили, є набагато м’якшими у порівнянні з тими, що існують у інших країнах світу.

Наприклад, в Україні буде малюнок дитячого зародку із написом, що куріння під час вагітності завдає шкоди дитині, натомість у Бразилії на пачках вміщують фото справжнього викидня у банці із фізрозчином і короткий напис: "Викидень у жінки, що палить".

У Таїланді на пачках цигарок можна побачити відразливі фото людського рота та шиї вражених раком, в Україні натомість - сперматозоїди, які вказують на шкоду куріння для репродуктивних функцій, невиразні фото серцевих судин і попередження, що куріння призводить до серцевих нападів, чоловік за ґратами і напис про те, що куріння викликає залежність від тютюну.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Зображення на українських цигарках будуть не такими відвертими, як в інших країнах

Згідно з дослідженнями, які наводять організації у боротьбі з курінням, поява страшних малюнків на пачках цигарок може за один рік зменшити кількість курців на 7 %, як це було, наприклад, в Уругваї. Загалом, картинки-попередження на сигаретах є у 39 країнах світу, ще 25 збираються їх запровадити.

Підлітковий психолог Володимир Пронько вважає, що у першу чергу поява картинок має вплинути на молодь. Водночас він зауважує, що зараз поширення шкідливих звичок серед української молоді не падає, а зростає:

"Ця підліткова група свідчить про те, що байдужість і деформації у вихованні, які часто-густо зараз допускають батьки, вони проявляються не тільки у тому, що ми сьогодні маємо справу із палінням, у нас є сегмент наркоманії, який зростає кожного року. Загалом, попит на хімічну залежність не падає".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Українців не лякає навіть паління біля мартену, не те, що картинки на пачках цигарок

Днями Міністерство охорони здоров’я відзвітувало, що за останні два роки кількість курців в Україні зменшилася приблизно на 13%, - як кажуть чиновники, завдяки державній соціальній програмі по боротьбі з курінням.

Про скорочення кількості курців в Україні говорять також громадські антитютюнові організації. Вважають, що менше курити стали, у першу чергу, тому що ціни на цигарки зростають. Крім того, в Україні повністю заборонили рекламу цигарок.

Утім, фахівець з реклами Артем Біденко вважає, що точних даних про скорочення кількості курців в Україні немає. За його словами, єдине справжнє міжнародне соцдослідження проводилося лише у 2010 році, і його дані немає із чим порівнювати. Натомість, каже він, в Україні за останні роки зросло виробництво і споживання нелегального тютюну. Пан Біденко наводить приклад інших країн, де курять менше не тому, що цигарок не рекламують:

"У Німеччині реклама цигарок не заборонена. При цьому у них іде постійний спад вже впродовж 15 років. На початку 90-х у США, Канаді та Австралії були проведені досить серйозні дослідження, які виявили, що має бути системна діяльність, що має включати у себе: соціальну рекламу про те, що курити погано, підняття акцизів, заборона реклами там, де її можуть побачити підлітки і молодь, і практична діяльність - забезпечення можливостей для здорового способу життя, - бігові та вело-доріжки, тощо".

В Україні зараз курить 10 мільйонів людей. Україна серед лідерів у Європі за рівнем підліткового паління. Хлопці починають в середньому у 12 років, дівчата - у 15.

У багатьох містечках та селах цигарка і пляшка пива - це найпопулярніша і чи не єдина доступна розвага для молоді.

В Україні на державному рівні не пропагують вести здоровий спосіб життя. Попри обіцянки влади збільшувати кількість спортивних об’єктів, їхня кількість навпаки зменшується. Багатьом українцям займатися спортом просто не по кишені.