Адміністрація Януковича: інтриги чи реформи?

Президент Янукович звільнив шістьох заступників голови своєї адміністрації. У керівника АП Сергія Льовочкіна зараз лише три заступники. Всі звільнені перепризначені радниками президента.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption За заявами про "реорганізацію" ховається щось більше, впевнені аналітики.

В оточенні Віктора Януковича стверджують, що перестановки в адміністрації президента є свідченням реальної адміністративної реформи і заперечують посилення інтриг.

Між тим політичні аналітики кажуть про усунення більшості чільників адміністрації, які мали безпосередній доступ до Віктора Януковича і посилення впливу на главу держави керівника його адміністрації Сергія Льовочкіна.

Адміністративна реформа

У близькому до президента оточенні нагадують, що Віктор Янукович неодноразово говорив про необхідність реформування, в тому числі і своєї адміністрації.

Представник президента у Верховній Раді Юрій Мірошниченко каже, що нині мова не йде про посилення інтриг і віддалення тих людей, які визначали основні напрямки роботи адміністрації, від самого президента.

Водночас глава президентської адміністрації Сергій Льовочкін запевняє, що внаслідок перестановок статус осіб, які підпали під Указ, не зменшився: "Президент з великою повагою відноситься до всіх, хто працював на посадах заступників голови адміністрації президента. Кожен з них буде продовжувати роботу в структурах виконавчої влади і президентської гілки влади. Статус їх не буде зменшений."

АП як "центр впливу"

Після того, як адміністрація президента, на думку експертів, стала справжнім центром зосередження влади, кожен заступник її глави мав доступ до Віктора Януковича і можливість впливати на рішення, які важливі і для політиків, і для бізнесу.

Політолог Віталій Портніков вважає, що у глави адміністрації Сергія Льовочкіна з'явилася прекрасна можливість позбутися тих заступників, які намагалися скласти йому конкуренцію і остаточно "замкнути" президента на угрупуванні "Росукренерго", яке діє в інтересах бізнесмена Дмитра Фірташа.

Подібну думку в інтерв’ю Бi-Бi-Сi висловив і експерт компанії "Перша рейтингова система" Михайло Басараб: "Ці перестановки свідчать про подальше посилення позицій Сергія Льовочкіна і збільшення його впливу на президента. Якщо б мова не йшла про зменшення впливів і повноважень цих людей, то тоді б не поставало і питання переведення їх з рангу заступників у радники. Я думаю, що це словесна белетристика, яка має на меті приховати наміри керівника адміністрації усунути небажаних осіб від зайвого доступу до Януковича."

Водночас депутат від НУНС Арсеній Яценюк переконаний, що ніякої реформи не відбулося. За його словами, чиновників пере- назвали по-іншому, а автівки, кабінети і гроші залишилися ті ж самі. Пан Яценюк нагадав, що подібне було і з адмінреформою в уряді.

Разом з тим політолог Віктор Небоженко сказав Бі-Бі-Сі, що внаслідок зменшення ролі Кабінету міністрів і РНБО зросла роль адміністрації президента, і вона має обростати сильними структурами. Внаслідок цього, на думку аналітика, обирається і тактика в самій адміністрації президента.

Віктор Небоженко: "Є внутрішньополітичний аспект в самій АП. Там формується найгірше, що може бути в Україні – так звані конфліктні пари-противаги. Приміром, нещодавно була призначена Марина Ставнійчук. Але в адміністрації вже є фахівець з конституційного права – Андрій Портнов. Ось класична конфліктна пара. І кожен буде тягти у свій бік і представляти різні групи."

"Вуха" президента

Тим часом експерти задаються питанням – наскільки Віктор Янукович знає достеменно про те, що відбувається навколо нього, чи він покладається лише на своє найближче оточення. Політолог Михайло Бесараб переконаний, що президент, скоріш за все, слухає керівництво своєї адміністрації.

Михайло Бесараб: "Потоки інформації, які йдуть до президента, в достатній мірі обмежені і коригуються його найближчим оточенням. Я не виключаю, що Сергій Льовочкін перебуває нині на піку своєї впливовості в АП і вибудовує інформаційну політику таким чином, щоб це в першу чергу відображало його інтереси. Не виключаю, що президенту було досить аргументовано пояснено, чому треба вдатися до цих реформ."

Але, на думку аналітика, в ситуації посилення впливу Сергія Льовочкіна, є ризики і для нього самого, нагадуючи історію з колишнім главою адміністрації Кучми Дмитром Табачником. Коли останній добився такого рівня впливу, що налякав самого президента Кучму, і був звільнений з посади.

Новини на цю ж тему