ГПУ: Голоси на плівках Мельниченка - справжні

За словами першого заступника генерального прокурора Рената Кузьміна, фонологічна експертиза встановила, що в аудіозаписах, зроблених колишнім майором державної служби охорони Миколою Мельниченком, є голоси Леоніда Кучми, Юрія Кравченка, Леоніда Деркача та Володимира Литвина.

Копирайт изображения Getty
Image caption Ренат Кузьмін, який порушив справу проти Леоніда Кучми

Перед тим, як використовувати плівки екс-охоронця у якості речового доказу у кримінальній справі проти екс-президента Леоніда Кучми за звинуваченнями у причетності до вбивства Гонгадзе, була проведена додаткова експертиза, - сказав Кузьмін в інтерв‘ю журналу Фокус.

"Більш якісні дослідження були проведені саме восени 2010 року. За висновком додаткових судово-фоноскопічних експертиз, голоси осіб, причетних до вбивства Гонгадзе, зафіксовані на плівках Мельниченка, належать Кучмі і Кравченкові. Ми також підтвердили відсутність монтажу. З цієї причини плівки були покладені в основу обвинувачення Кучми".

За словами Кузьміна, для встановлення ймовірності того, що голоси належать саме певним особам, слідство використовувало, крім самих плівок, ще деякі непрямі підтвердження. Серед них, наприклад, книга обліку перепусток для відвідувачів адміністрації президента та роздруковки телефонних переговорів між посадовцями, які цікавлять слідство. Сукупність таких фактів на додачу до висновків фоноскопічної експертизи, за словами прокурора, може свідчити, як саме все відбувалось.

Кузьмін підтвердив, що на плівках Мельниченка зафіксовані голоси чинного спікера парламенту Володимира Литвина та тодішнього керівника СБУ Леоніда Деркача саме у контексті обговорення Георгія Гонгадзе. Генеральна прокуратура, за словами чільного її представника, планує перевірити і їх обох на причетність до вбивства журналіста.

За інформацією видання Українська правда, яке посилається на неназвані джерела, до генпрокуратури у рамках розслідування справи Леоніда Кучми викликають також Ігоря Смешка, який очолював СБУ в 2003-2005 роках.

У понеділок, 4 квітня, слідчі генпрокуратури провели очну ставку, на якій давно наполягав Мельниченко і від якої наполегливо відмовлявся Кучма. Своє небажання провадити ту слідчу дію екс-президент пояснював тим, що вважає екс-охоронця зрадником держави.

Після завершення очної ставки колишній глава держави відмовився її коментувати, підкресливши лише, що настрою вона йому не зіпсувала.

"Останнім часом пресу читаю і переконався, що менше говориш, то краще... Для мене теж важливо було зрозуміти, хто ляльковод. Всім зрозуміло, що він був. Але хто це - для мене теж це питання".

За словами Мельниченка, він на очній ставці розповів про те, коли, чому, де і як почав робити свої записи і до кого звертався.

Очну ставку із Леонідом Кучмою він назвав конструктивною.

"На очній ставці Леонід Данилович відкрив для себе дуже багато нового. Він дізнався багато чого про своє оточення, хто його накручував, у тому числі і по справі Гонгадзе".

"Думаю, оточення Леоніда Кучми від нього багато чого приховувало", - заявив екс-майор.

Кримінальну справу проти Леоніда Кучми генпрокуратура порушила 21 березня 2011 року, тобто, через 6 років після його відходу від влади. Багатьох в Україні здивувало, що це сталося за президентства Віктора Януковича, якого Кучма підтримував під час президентських виборів 2004 року, які Янукович програв.

Новини на цю ж тему