''Будь-яка атомна станція несе загрозу''

АЕС у Фукусімі Копирайт изображения Other
Image caption Зруйновані блоки японської АЕС у Фукусімі дуже нагадують фото 25-річної давнини із Чорнобильської АЕС

На тлі проблем на пошкодженій землетрусом АЕС в Японії і ЄС, і Україна готуються провести стрес-тести на своїх атомних станціях.

У Києві також має вібутися засідання РНБО, присвячене безпеці українських атомних станцій.

Підготовка до перевірок на атомних станціях відбувається напередодні міжнародної конференції, присвяченої 25 річниці катастрофи на ЧАЕС, що має відбутися наприкінці квітня в Києві.

Віктор Поярков, виконавчий директор Європейського центру техногенної безпеки, каже, що і події 25-річної давнини, і нинішні події на Фукусімі доводять, що питання ядерної безпеки мають бути не тільки предметом розгляду національих законодавств, але й уваги міжнародної спільноти.

Віктор Поярков: Дійсно, ця конференція планувалась, щоб звернути увагу всього людства, а не тільки українців, до того, що в будь-якому випадку будь-яка атомна станція несе загрозу. І, на жаль, це реалізувалось у Чорнобилі, а ще більше жаль, що це реалізувалось в Фукусімі. Це ще раз підтверджує, що не можна таке питання як ядерна безпека залишати без дуже пильної уваги з боку не тільки національних органів, а і поза увагою міжнародної спільноти.

Бі-Бі-Сі: А ви не остерігаєтеся, що, можливо, події в Японії переберуть на себе увагу, і Чорнобиль вже не буде таким символом, яким він був досі?

Копирайт изображения Getty
Image caption Німеччина переглядає свої плани щодо ядерної енергетики

Віктор Поярков: Я не розумію трохи вас, бо мене не турбують символи. Мене турбує, щоб була безпека у людей. Мене турбує, щоб ядерна енергетика була безпечною, щоб в нас було таке законодавство, яке забезпечує цю безпеку, щоб в нас були такі методики і такі люди, які фахові, і які можуть все робити, що треба робити, щоб в нас була наукова підтримка – оце мене турбує. А символи – Фукусіма чи Чорнобиль – це не моя справа. Моя справа, щоб люди були в безпеці.

Бі-Бі-Сі: Давайте поговоримо про конкретику. Для того, щоб вирішити, зокрема, проблеми Чорнобиля і проблеми 4-го реактора аварійного, досі остаточно не вирішено. Скільки ще треба грошей для того, щоб збудувати укриття?

Віктор Поярков: Ми вже давно, з 1986 року 4-го реактора не маємо. Ми маємо радіоактивні залишки, які знаходяться не в тому стані, який забезпечує безпеку. Тому треба докласти ще зусиль і збудувати саркофаг. Треба збудувати, і це справа…

Я думаю, що усі розумні люди у світі розуміють, що все цивілізоване людство – і Франція, і Німеччина, і Сполучені Штати, і Японія – зацікавлені в тому, щоби люди розуміли, що, все ж таки, ядерна енергетика достатньо безпечна, якщо з нею поводитись певним чином, і треба збудувати укриття і поставити крапку на цьому.

Бі-Бі-Сі: Я думаю, що після подій в Японії твердження про те, що атомна енергетика безпечна, напевно, багато людей можуть сперечатися, але ми перейдемо до аспекту міжнародного контролю за ядерною безпекою. Тому що після подій у Фукусімі, зокрема, в ЄС, європейські керівники пропонували створення такого загального світового кодексу вимог безпеки до атомних електростанцій. Як ви думаєте, чи Україна би погодилася приєднуватися о такого кодексу чи погодилася би, щоб хтось інший узгоджував правила, яких мали б дотримуватися українські станції?

Віктор Поярков: Ні, я вважаю, що Україна погодиться з цим, бо дійсно треба зібрати весь світовий досвід і разом – це ж будуть робити міжнародні організації, і я впевнений, що там будуть брати участь і українські фахівці, - розробити такі правила, які забезпечували б безпеку. Це головне . Я так вважаю. Я ж не в уряді, я в міжнародній організації, тому, дійсно, я не можу казати від імені України. Але, як я знаю і я тут працюю, дійсно всі розумні люди розуміють, що треба забезпечити безпеку.

Із Віктором Поярковим розмовляв Богдан Цюпин.

Новини на цю ж тему