Ісландія відмовилася сплатити борги Icesave

Копирайт изображения AFP
Image caption Ісландія не віддає борги банків

Ісландці знову проголосували проти виплати компенсацій Британії та Нідерландам після банкрутства банку Icesave, за результатами референдуму, який пройшов у суботу.

Прем'єр-міністр країни Йоханна Сігурдардоттір назвала попередні результати, згідно з якими проти виплати компенсації проголосували 58% виборців, "гідними розчарування" і "найгіршим варіантом у усіх можливих".

Уряд Британії та Нідерландів кілька років ведуть переговори з Ісландією, домагаючись повернення 4 млрд євро, які вони виплатили своїм громадянам, що тримали гроші на ощадних рахунках Icesave ісландського банку Landesbank, збанкрутілого в 2008 році.

Британський та голландський міністри фінансів вже заявили, що суперечку вирішуватимуть через міжнародний суд.

Друге "ні" - третього не буде

Ісландці вдруге відмовляються віддавати борги: у минулому році більше 90 відсотків взяли участь у референдумі проголосували проти виділення грошей з державного бюджету.

Всі три ісландські банки впали у жовтні 2008 року під час фінансової кризи.

Ісландські влада компенсувала втрати власних громадян, проте іноземні вкладники втратили свої гроші.

Парламент Ісландії погодився виплатити гроші урядам Британії та Нідерландів ще в кінці 2009 року, проте в січні 2010 року президент країни Олаф Рагнар Грімссон наклав на нього вето, що і призвело до проведення референдуму.

Ісландія, згідно з домовленістю, повинна була повернути борги в період з 2016 по 2046.

Раніше представники Єврокомісії попереджали, що негативне рішення може поставити під сумнів заявку Ісландії на вступ до Євросоюзу, а також ускладнити надання фінансової допомоги з боку ЄС та МВФ.

Які будуть наступні кроки ісландської влади, у разі, якщо попередній результат підтвердиться, поки невідомо, проте міністр фінансів Ісландії Стайнгрімур Сігфуссон висловив сумніви в доцільності чергових спроб переконати ісландців погодитися з угодою.

"Мені здається, ми отримали чіткий сигнал, що додаткові переговори не потрібні. Ще раз пробувати безглуздо", - сказав міністр.