Держдепартамент США критикує Україну

Представники української опозиції і правозахисники вважають - різкий характер звіту державного департаменту США щодо порушення прав людини в Україні свідчить про те, що для Вашингтона настала критична межа.

Image caption В адміністрації президента України звіт держдепартаменту вважають "застарілим"

Напередодні Держдеп оприлюднив документ, в якому назвав критичною ситуацію із дотриманням прав людини і поширенням корупції в Україні. В Адміністрації президента Януковича твердять, що картина, відображена у звіті американського держдепу, застаріла.

У щорічному звіті Держдепу значна частина присвячена порушенню прав людини з боку правоохоронних органів. До них віднесли побиття, тортури та інші знущання над в’язнями та затриманими у СІЗО.

У документі також порушується проблема довгих термінів затримання осіб на період слідства, важких умов, в яких опиняються особи, що перебувають під слідством, та вибиття з них зізнань силою. Згадуються трагічні випадки із Ігорем Індиго і Михайлом Стадником, які померли у відділках міліції.

Наводяться приклади жорстокого поводження правоохоронців із біженцями, шукачами притулку і особами із неслов’янською зовнішністю.

Член Комітету Верховної Ради з прав людини, депутат від фракції БЮТ Юрій Гнаткевич вважає, що безпрецедентна різкість заяви Держдепу свідчить про те, що в США вже не можуть закривати очі на, те, що діється в Україні.

"’Для США настала критична межа. Це чергове, а, можливо, останнє серйозне попередження, що час зупинитися. У Вашингтоні розуміють, що всі ці порушення носять системний характер. Вони непоодинокі і не в одній сфері. Якщо журналістів вбивають в багатьох країнах, то в Україні це перетворилося на систему".

Водночас один із лідерів Української Гельсінкської спілки Євген Захаров сказав Бі-Бі-Сі, що звіт Держдепу - це адекватна реакція на ситуацію із правами людини, яка, на його думку, в Україні погіршується.

"Сьогодні ми маємо політичне переслідування, політичних в’язнів. Маємо використання правоохоронних органів для боротьби з опозицією, протестними рухами. Різко збільшилась кількість катувань та поганого поводження в міліції. Втричі більше смертей в міліції, ніж півтора роки тому назад. Оцінка ситуації в Україні з боку Держдепу є адекватною і справедливою".

Разом із тим представники провладної Партії регіонів вважають висновки держдепу США необґрунтованими.

Заступник голови фракції ПР Вадим Колісніченко в інтерв’ю Бі-Бі-Сі висловив переконання, що влада намагається все зробити, аби зменшити кількість порушень прав людини, зокрема, з боку правоохоронних органів.

Він також заявив, що хтось із української опозиції "допомагав" у підготовці американського звіту щодо України.

Вадим Колісніченко назвав перебільшенням викладені у документі висновки про різке відкриття кримінальних справ проти опозиційних політиків, що, на думку США, свідчить про вибіркове та політично вмотивоване судове переслідування.

"Якщо у нас офіційно за минулий рік заарештовано більш як чотири з половиною тисячі чиновників, яких призначила діюча влада, – за хабарі, корупцію, - то як це назвати? Тому це схема політичної боротьби, аби уникнути кримінальної відповідальності. Доповідь Держдепу – необ’єктивна і упереджена з боку тих, хто допомагав її готувати".

Документ критикує неефективну та корумповану судову систему в Україні і наводить приклади збільшення тиску на ЗМІ та журналістів. Він також привертає увагу до збільшення випадків обмеження свободи зібрань і зростання корупції в уряді та суспільстві.

Правозахисник Євген Захаров переконаний, що з корупцією в Україні по-справжньому ніколи не боролися.

"Боротьба з корупцією в Україні, де корупція є одним із системоутворюючих чинників, це просто обман. Корупція, як була, так і залишається. Тільки за нинішньої влади – можна своїм, а репресії - проти інших. Маємо суто вибіркові переслідування за хабарі та інші речі. У нас з бюджету крадуть швидше, ніж ми платимо податки".

Радник президента Ганна Герман, між тим, наполягає, що картина, відображена у звіті Держдепу, зокрема, щодо корупції в Україні, безнадійно застаріла, нагадуючи, що Генпрокуратура і СБУ щодня притягають до відповідальності десятки нині працюючих чиновників - і за корупцію, і за хабарництво.

Між тим експерти відзначають, що нинішній звіт - уже не перше за останній час застереження з боку міжнародної спільноти з приводу порушення прав людини в Україні.

Ще раніше Парламентська асамблея Ради Європи зажадала від української влади дотримуватися прав і свобод людини і виконувати взяті Україною свої зобов’язання перед ПАРЄ.

А міжнародна організація Amnesty International звернулася до президента України із вимогою забезпечити притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні прав людини, і для цього привести законодавство країни у відповідність до міжнародних норм.

Новини на цю ж тему