Експерти: підтримка Кучми - замовна

Леонід Кучма Копирайт изображения AFP
Image caption Леонід Кучма біля генпрокуратури

Група народних артистів України і СРСР звернулася до генпрокурора України Віктора Пшонки з проханням захистити екс-президента Леоніда Кучму, проти якого порушено кримінальну справу стосовно його причетності до вбивства Георгія Гонгадзе.

Зять Кучми, бізнесмен Віктор Пінчук залучив до підтримки екс-президента провідних західних консультантів, аби довести факти політичного переслідування Кучми. Експерти кажуть про широку піар-кампанію оточення колишнього глави держави, аби він уник покарання.

Разом з тим група українських генералів звернулася теж до генпрокурора Віктора Пшонки з закликом відновити кримінальну справу щодо екс-охоронця Кучми Миколи Мельниченка за розголошення держтаємниці.

Звернення артистів, залучення зарубіжних консалтингових фірм і адвокатів, українських політологічних інститутів – це все набір інструментів, на думку експертів, покликаний сприяти відверненню покарання Леоніда Кучми.

Група народних артистів України у заклику до генпрокурора написала, що дуже добре знає Кучму, як ''видатного державного діяча і справжнього патріота України.'' Артисти кажуть, що вони не вірять, що така добра і чутлива людина могла бути причетна до тяжкого злочину.

Речник фонду Україна, який очолює Леонід Кучма, Михайло Малий сказав Бі-Б-Сі про широку хвилю підтримки екс-президента.

Михайло Малий: ’’Ми у Фонді отримуємо багато листів. Пишуть як в електронному вигляді, так і в класичному. Приходять телеграми. І дзвінки є.’’

Водночас аналітики відзначають, що одразу після порушення кримінальної справи проти Кучми, де він звинувачується у причетності до вбивства Гонгадзе, і свого часу входив до десятки ’’ворогів преси’’, його фінансово впливові родичі вдалися до потужної підтримки.

Зять Кучми, мільярдер Віктор Пінчук залучає провідних зарубіжних консультантів, аби вони довели, що тесть став жертвою політичних репресій. Серед них – американський адвокат Алан Дершовіц. Це також, як пишуть ЗМІ, відома французька консалтингова компанія, американський консультант Даглас Шон, який брав участь у захисті прем’єрів Італії і Ізраїлю.

Політологічний Інститут Горшеніна, який очолює один з колишніх керівників компанії Пінчука ’’Інтерпайп’’, провів опитування серед юристів, які одноголосно заявили, що записи Мельниченка не можуть слугувати речовим доказом проти Кучми.

Президент Центру ''Відкрита політика'' Ігор Жданов сказав Бі-Бі-Сі, що була організована справжня піар-кампанія на захист Кучми.

Ігор Жданов: ’’Оскільки це має політичний присмак, включаються всі можливі інструменти, щоб політично обіграти цю справу. Думаю, що артисти, – ну пан Кучма мав з ними досить гарні стосунки. Попросили і вони підписали звернення. Стосовно іноземних команд, то ми знаємо, що пан Пінчук вже наймав свого часу компанії, щоб вони працювали в Україні. Але вся ця справа буде залежати не від піар-компаній, а від діючої влади. І ’’справедливий’’ суд ухвалить відповідне рішення.’’

Але речник фонду Кучми Михайло Малий переконував Бі-Бі-Сі, що вони нічого не планують у контексті запрошення зарубіжних юристів і консультантів до захисту свого шефа. На його думку, можна побачити всіх адвокатів, які працюють.

Щодо активності Віктора Пінчука, то експерти нагадують два моменти – він родич Леоніда Кучми і тому тут немає нічого дивного. А по друге, як каже політолог Ігор Жданов, – є серйозний фінансовий інтерес для самого бізнесмена.

Ігор Жданов: ’’Ми обговорювали з політологами, що це тиск на Леоніда Кучму з метою перерозподілу власності, яка належить Пінчуку. Особливо це стосується такого ласого шматка, як пул телеканалів, які належать пану Пінчуку.’’

Свого часу родичі Кучми ще за його президентства, теж наймали зарубіжні компанії для захисту інтересів тодішнього президента. Зокрема, для того, аби довести, що плівки Мельниченка не були справжніми, або ж що отруєння Ющенка 2004 року взагалі не було.