Нова справа Тимошенко - до візиту Путіна?

Прем'єр-міністр Росії Владімір Путін під час робочого візиту до Києва 12 квітня планує провести переговори з президентом та керівником українського уряду. Однак один з лідерів опозиції, екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко не виключила, що саме з візитом російського прем’єра до Києва пов’язане порушення проти неї нової кримінальної справи.

Копирайт изображения AFP
Image caption Підписання угоди, за яку прокуратура хоче покарати Юлію Тимошенко

Напередодні стало відомо, що пані Тимошенко звинувачують у перевищенні службових обов'язків під час укладання газових контрактів із Росією у 2009-му році. У Генпрокуратурі кажуть, що може йтися про збитки принаймні на 1,5 мільярди гривень.

На думку ж Юлії Тимошенко, газовою кримінальною справою команда Віктора Януковича намагається приховати власні прорахунки у стосунках з Росією. Поведінку чинної української влади Тимошенко називає не інакше, як "здачу національних інтересів" на користь Москви.

Перевірку починав Ющенко

Поки екс-прем’єр, а нині лідер опозиційної партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко знайомиться із матеріалами двох карних справ, порушених проти нею Генеральною прокуратурою за буцімто нецільове використання коштів, отриманих в рамках Кіотського протоколу, а також за порушення при імпорті в Україну медичних авто, заступник генпрокурора Ренат Кузьмін повідомив, що проти пані Тимошенко порушено ще одну карну справу.

За його словами, екс-прем’єра звинувачують у перебільшенні влади та порушенні службових повноважень при укладанні газових контрактів 2009 року. Перевірити процес підписання цих контрактів, які були укладені після двох тижнів "газової війни" між Києвом та Москвою від імені українського Нафтогазу та російського Газпрому за присутності тодішнього прем’єра України Юлії Тимошенко та російського прем’єра Владіміра Путіна, розпорядився ще попередній український президент Віктор Ющенко. Згідно із його указом та рішенням РНБО, цю перевірку здійснювала Служба безпеки України. І саме її висновки, за словами заступника генпрокурора Рената Кузьміна, й були покладені в основу нової справи проти Юлії Тимошенко:

"Слідчий після вивчення матеріалів, наданих Службою безпеки України, встановив безперечну наявність приводів та підстав для порушення цієї карної справи. Всі ознаки злочину очевидні".

У лютому 2009, менше, ніж через місяць після підписання нових газових угод із Росією, члени РНБО дійшли висновку, що "одноосібне визначення прем’єром Юлією Тимошенко директив для української делегації та низка умов підписаних контрактів несуть суттєві ризики для України".

Привід для перегляду угод з Росією

Власне, ті самі звинувачення лягли і в основу щойно порушеної карної справи, і у розслідування, яке провадить спеціальна парламентська слідча комісія. Голова цієї комісії, депутат від Партії регіонів Інна Богословська каже, що висновки комісії можуть стати приводом для нового перегляду газових контрактів із Росією:

"Для нас дуже принциповим є доведення до кінця роботи тимчасової слідчої комісії, і на підставі цього ми будемо вимагати, - і я думаю, що парламент підтримає таке рішення, тому що всі документи доводять, що це було зроблено незаконно, - ми будемо вимагати нових переговорів з Росією та зміни умов газових контрактів".

Де постанова?

Тим часом і сама Юлія Тимошенко, і її соратники неодноразово заявляли, що усунення з українського газового ринку посередника в особі РосУкрЕнерго та прив’язка ціни на імпортований з Росії газ до певної формули дозволили Україні перейти на прямі контракти із Газпромом і отримати найвигіднішу на той момент ціну на газ.

Олександр Турчинов – у 2009 заступник пані Тимошенко в уряді, а нині – у партії – каже, що влада порушила нову карну справу проти лідера опозиції через те, що переконалася, що попередні справи не пройдуть випробовування судом:

"Всі ці справи не тільки сфальшовані, вони не мають жодної судової перспективи навіть у тих судах, що нині створені в Україні. Більше того, аби мати ґарантію того, що вони зможуть зупинити Тимошенко і не дати їй можливості взяти участь у наступних виборах, вони нашвидкуруч фальшують нові справи".

Сама ж Юлія Тимошенко, після відвідин слідчого управління ГПУ, заявила, що так і не змогла отримати тексту постанови про порушення проти неї чергової карної справи.

Путін і Тимошенко нічого не підписували

Водночас впродовж всього 2010-го року і новий президент Віктор Янукович, і новий прем’єр Микола Азаров називали умови контрактів 2009 року "кабальними", і саме наслідками цих угод пояснювали багато негараздів в українській економіці після зміни влади.

Колишній спеціальний уповноважений президента Ющенка з енергетичних питань Богдан Соколовський, який безпосередньо стежив за переговорами січня 2009 року, каже, що про небезпеки тих угод він попереджав ще тоді і не відмовляється від тих оцінок і зараз. Проте, за його словами, треба пам’ятати, що, власне, самі угоди були підписані не Тимошенко, а також про те, що була і друга сторона при підписанні цих угод:

"По-перше, Тимошенко сама підпис не ставила, а ставили інші люди на підставі домовленостей українського прем’єра із прем’єром Російської Федерації, про що є і відповідний запис у так званих директивах Кабінету міністрів. Як ці директиви з’явилися. Мені важко судити, але там чітко зафіксовано, що ціна є 450 доларів за тисячу кубів на підставі домовленостей на рівні прем’єрів. Підписантів було двоє, домовлянтів було двоє, і всі прекрасно знали, що порушується базова україно-російська угода 2007 року, яка була ратифікована парламентами, тобто, стала частиною законодавства і України, і Росії. Тому обидвоє знали, що вони йдуть всупереч вже існуючим угодам".

Порушення карної справи проти Юлії Тимошенко відбулося напередодні візиту до Києва російського прем’єра Владіміра Путіна, який був одним із головних учасників процесу підписання січневих газових угод 2009 року.

Новини на цю ж тему