Кучма - про Мельниченка і російські спецслужби

Леонід Кучма впевнений, що скоро всі дізнаються про відносини екс-майора служби Державної охорони Миколи Мельниченка з російськими спецслужбами.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Кучма каже, що Росія давно передала СБУ матеріали про Мельниченка

Про це він заявив, повернувшись із Москви, куди слідчий, який веде порушену проти екс-президента кримінальну справу, відпускав його на святкування 50-річного ювілею першого польоту людини в космос.

"Мельниченко сам заявляв про те, що він співпрацює з усіма спецслужбами світу, це ж його інтерв'ю, це не я вигадав, це треба в нього запитати. Я думаю, у тому числі, які відносини з російськими спецслужбами - це теж незабаром стане ясно", - запевнив Кучма журналістів перед початком чергового допиту в генпрокуратурі.

Він сказав, що ще за його президенства Росія передала Україні всі матеріали про зустрічі, які мав Мельниченко. Зараз ті "матеріали, і плівки, і решта всього", за словами Кучми, перебувають в СБУ.

Розголошення державної таємниці

Тодішній керівник СБУ Ігор Смєшко вважає, що Микола Мельниченко є, на його думку, державним злочинцем. Про це він також заявив біля приміщення генпрокуратури, куди його час від часу викликають у рамках розслідування справи про вбивство журналіста Гонгадзе.

"Мої знання здобуті під час моєї приватної практики чи життя, під час моєї служби на державній службі України… Я впевнений в одному, що майор Мельниченко, це моя особиста точка зору, є державним злочинцем".

Свої висновки Смєшко мотивував тим, що Мельниченко, за його інформацією, "під час запису в першому кабінеті держави записував відомості, які становлять державну таємницю, потім тривалий час ця інформація потрапляла до закордонних спеціальних служб та іноземних громадян і використовувалась виключно задля шкоди і суттєвих втрат оборони і безпеки України".

Смєшко вважає, що проти Мельниченка треба порушити кримінальну справу за розголошення державної таємниці.

"У 2001 році було порушено три кримінальні справи стосовно колишнього майора Мельниченка. Ці справи було протиправно закрито у березні 2005 року тодішнім генпрокурором Святославом Піскуном за час головування в СБУ Олександра Турчинова. На моє переконання, розкрити злочин стосовно вбивства журналіста Георгія Гонгадзе абсолютно неможливо, не давши відповіді на запитання, хто стояв за організацією прослуховування кабінету Президента, яким чином ця інформація оброблялась і розповсюджувалась. Без цього дати відповідь остаточно на питання, хто міг бути замовником убивства Г.Гонгадзе, неможливо", - переконаний І.Смєшко.

Мельниченко готовий до карної справи

Раніше екс-голова СБУ заявляв, що так звані "плівки Мельниченка" не могли бути зроблені однією людиною.

14 квітня, відповідаючи на запитання, чи відомі йому імена людей, які могли стояти за Мельниченком, Смєшко сказав: "Мені дуже багато відомо, але ця інформація - не для журналістів".

Поновити карну справу проти Мельниченка просять також адвокати Кучми та низка українських генералів.

Сам Мельниченко не вважає себе зрадником, а свій вчинок аморальним.

"Робити записи в головному кабінеті держави - не морально, якщо там сидять моральні люди. Але якщо там сидять бандити, то мій обов’язок як офіцера був викрити цю банду, адже я давав присягу на вірність народу України. І я поводжуся як офіцер України. Якби було таких офіцерів більшість, Україна б уже давно змінилася на краще", - вважає Мельниченко.

Однак він не виключає поновлення проти нього кримінальної справи.

"Сьогодні в Україні можливо все, і я до цього готовий. Якщо олігархи, які стоять біля Януковича, поставлять йому умову, - так, мене елементарно можуть закрити в СІЗО, і живим звідти мені практично вже вийти не можна буде. Я це теж знаю. І все роблю усвідомлено".