Як посилюється націоналізм у Європі

Копирайт изображения BBC World Service

Коли на загальних виборах у Фінляндії майже 20% голосів набрала євроскептична й антиіммігрантська партія "Справжні фіни", це відобразило тенденцію, що помітна в багатьох країнах Північної і Західної Європи.

Попри популярність фрази про "зростання крайньо-правих" партій, у кожній країні Європи такі партії мають свої особливості і не завжди підлягають класичному визначенню "крайньо-правих" партій.

У статті нижче відзначено електоральний статус і політичний вплив партій націоналістичного чи антиіммігрантського спрямування у країнах Європи.

Франція

Копирайт изображения Reuters
Image caption Національний фронт Франції

Національний Фронт Франції отримав нових прихильників після того, як партію очолила донька засновника руху Марін Ле Пен. На останніх місцевих виборах партія здобула 15% голосів у першому турі і 12% усіх голосів у другому турі. Але у деяких регіонах кандидати від НФ не брали участі, а там, де брали, їх підтримали до 40% виборців.

Пані Ле Пен агітує проти іммігрантів, ісламу та євро, але сподівається позбавити партію плями ксенофобії, яку вона мала з часів лідерства її батька – Жан-Марі Ле Пена.

Опитування громадської думки засвідчують, що лідерка Національного Фронту може вийти у другий тур президентських виборів у 2012 році коштом президента Саркозі.

Італія

Копирайт изображения Reuters
Image caption Італія дозволила іммігрантам переїхати у Францію

Північна Ліга Італії здобула на виборах 2008 року лише 8,3%, але користується великим впливом. Вона належить до урядової коаліції прем'єр-міністра Сильвіо Берлусконі і утримує його при владі в часи зростаючої непопулярності прем’єра.

Північна Ліга відстоює у парламенті ідею федералізації Італії, ширшого контролю за збором і використанням податків на місцях і зменшення субсидій південним регіонам Італії.

Міністр внутрішніх справ Італії належить до Ліги Північ, що дозволяє йому займати жорстку лінію проти іммігрантів. Роберто Мароні обіцяє зупинити потік іммігрантів з Північної Африки, але водночас викликав суперечку з офіційним Парижем, коли видав іммігрантам перепустки на переїзд з Італії до Франції.

Нідерланди

Голландська Партія Свободи Херта Вілдерса виборола 15,5% на загальних виборах у 2010 році і стала третьою найбільшою політичною силою країни.

Партія не належить до ліберально-консервативної урядової коаліції, але є її партнером. Це означає, що партія може обмінювати свої голоси на політичний вплив.

Так, урядова коаліція серед перших рішень ухвалила заборонити ісламське вбрання та обмежити імміграцію.

Партія Свободи не є традиційною крайньо-правою організацією. Пан Вілдерс висловив тверду підтримку державі Ізраїль та став на захист ліберального ставлення до гомосексуальних меншин.

Водночас лідер партії є послідовним антиісламістом і був притягнутий судом до відповідальності за звинуваченнями в розпалюванні ворожнечі до мусульман.

Швейцарія

Права Швейцарська народна партія має найбільше представництво у федеральній асамблеї з 1999 року, а на виборах 2007 року отримала 29% голосів виборців.

Партія під проводом Кристофа Блохера займає євроскептичні позиції та виступає проти напливу іммігрантів. Суперечки викликали виборчі плакати партії, на яких була зображена чорна вівця, яку виганяли з країни. Партія заперечувала закиди у расизмі.

Водночас Народній партії вдалося виграти референдум, який заборонив побудову у Швейцарії мінаретів, як було сказано, щоб запобігти ісламізації.

Виборчий плакат партії зображав мінарети мечетей як ракети на фоні швейцарського прапора.

Фінляндія

Підтримка партії "Справжні фіни" різко зросла з 4% у 2007 році до 19% у 2011 році.

Імовірно, партія візьме участь у створенні урядової коаліції.

Партія є євроскептичною та виступає проти фінансової допомоги ЄС країнам, які опинилися на межі кризи, як от Греція та Португалія.

"Справжні фіни" виступають за збереження фінської культури і проти імміграції.

Данія

Данська народна партія є третьою найбільшою політичною силою у парламенті.

Партія не входить до урядової коаліції, але від 2001 року має політичну вагу при голосуванні.

Народна партія прагне заборонити імміграцію з країн поза Західною Європою та виступає проти асиміляції іммігрантів.

Антиісламська позиція партії отримує підтримку данців, особливо після того, як карикатура на Мухамеда у данській газеті спровокувала масові протести мусульман і напади ісламістів на данські компанії.

Швеція

Шведські демократи набрали майже 6% голосів у 2010 році, що дозволило їм узяти участь у формуванні уряду.

Партія виступає за квоти на імміграцію та добровільну репатріацію іммігрантів з країни.

Новини на цю ж тему