Експерт: Москва змушена платити Києву більше

Міністр оборони України Михайло Єжель заявив про те, що ціна оренди тренувального комплексу "НИТКА" на західному узбережжі Криму поблизу міста Саки буде підвищуватися.

Image caption У Росії лише один авіаносець, але і його пілотів треба тренувати - на українській "НИТЦІ"

Цей комплекс використовується для тренувань пілотів так званої палубної авіації, тобто тих, які злітають з авіаносців. В України авіаносців нема, Росія має 1.

Росія багато років користується об’єктом, щоб навчати своїх пілотів, але, як розповідає наш кримський кореспондент Енвер Абібула, ціна оренди довгий час не переглядалася.

Нині міністр оборони Єжель вперше заговорив про підняття ціни, але не уточнив, наскільки: "Дорожчає газ, бензин, електроенергія. Це все входить у вартість, тому все йде автоматично: якщо зростає ціна на ці енергоносії, значить, автоматично зростає ціна оренди".

Росія, яка раніше говорила, що у разі дорожчання будуватиме власний тренажер, все ж таки погодилася на підняття ціни.

Наш кореспондент каже, що дотепер вартість оренди складала 700 тисяч доларів на рік, скільки доведеться платити тепер – не каже і російський міністр оборони Анатолій Сердюков.

"Умови оренди завжди переглядаються так чи інакше, якщо змінюються якісь умови економічні, якщо змінюються якісь інфляційні речі", - заявив пан Сердюков.

Експерти кажуть, що Україні вже давно слід було підвищувати ціну оренди, оскільки всі заяви Росії про намір збудувати власний тренажер могли бути лише шантажем. Бо, доводять фахівці, у Москви немає ані коштів, ні спеціалістів для такого масштабного проекту.

Про унікальність полігону "НИТКА" Українська служба Бі-Бі-Сі спілкувалася із директором центру "НОМОС" Сергієм Куликом. Найперше Бі-Бі-Сі запитала його, у чому важливість того об’єкту і чи насправді в нього немає аналогів у світі.

Сергій Кулик: Об’єкт, дійсно, унікальний, він побудований у 80-х роках минулого сторіччя, ще при СРСР. Розшифровується російською як: "наземный испытательный тренажер корабельной авиации". Унікальність у тому, що він повністю відтворює палубу авіаносця на землі, яка може навіть імітувати хвилі моря, тому на цьому полігоні відпрацьовували майстерність льотчики морської авіації, які служили на авіаносних кораблях.

Це досить безпечний тренажер для того, щоб у наземних умовах відпрацювати всі особливості посадки і зльоту з палуби авіаносця, на ньому є парова катапульта, є фінішери, які гальмують літаки, що приземляються на нього. Один об’єкт такого типу є у США, і один, здається, в Іспанії.

Бі-Бі-Сі: Хоча об’єкт унікальний, чи насправді він становить цінність для сучасного російського флоту?

Сергій Кулик: Справа в тому, що у радянському флоті була декілька авіаносців: "Москва" і "Ленінград" були вертольотоносцями, а "Київ", "Баку" – це були повноцінні авіаносці, на які здійснювали посадки як літаки вертикального зльоту і посадки, так і зі звичайним режимом зльоту і посадки.

У Росії сьогодні теж є один авіаносець, і готувати своїх морських льотчиків, крім як на "НИТЦІ" в місті Саки, немає де. Потужний авіаносний флот чи невеликий - від цього нічого не міняється, льотчиків потрібно готувати, і в більш–менш безпечних умовах.

Копирайт изображения AFP
Image caption Українська "НИТКА" повністю відтворює реальні умови на авіаносці, аж до хвиль

Бі-Бі-Сі: Дехто в Україні каже, що Росія недостатньо платить за оренду Чорноморського флоту у Криму і відповідно недостатньо платить за використання цього полігону. Навіть лунають пропозиції, що можна було б заробляти набагато більші кошти, якби тренувати, наприклад, китайських льотчиків. Чи ви поділяєте таку думку?

Сергій Кулик: На сьогодні оренда полігону для Росії складає 700 тисяч доларів на рік. Звичайно, він використовується не цілий рік, тому якщо у нас будуть індійські чи китайські льотчики, буде добре. Це приноситиме копійку до бюджету, і з іншого боку, буде співробітництво зі збройними силами інших країн, окрім Росії.

Бі-Бі-Сі: А полігон "НИТКА" належить суто Україні, він не входить до переліку тих інфраструктурних об’єктів Чорноморського флоту, які орендуються Росією?

Сергій Кулик: Це суто український об’єкт, і він ніколи не входив до спільного використання.

Бі-Бі-Сі: Якщо цей об’єкт такий унікальний, і їх лише декілька в світі, то 700 тис. доларів лунає як смішні гроші, чи не так?

Сергій Кулик: Важко відповісти на це питання, бо я не знаю, яким чином зробити калькуляцію. На зустрічі міністрів оборони України і Росії, яка відбулася днями, нашим міністром оборони було сказано, що ця ціна може зрости - беручи до уваги те, що дорожчають енергоресурси, комунальні послуги. Тому я думаю, питання збільшення орендної плати актуальне, хоча Росія робить вигляд, що вона не чує пропозицій.

Бі-Бі-Сі: Деякі об’єкти, які Росія вже давно використовує, в тому числі судноремонтні заводи в Севастополі, зараз скаржаться на те, що робітники не отримують зарплати місяцями, а Росія каже, що в неї фінансові проблеми, і вона не може виконувати всі свої зобов’язання. Наскільки реально, що побажання України збільшити орендну плату за користування цим об’єктом Москва почує?

Сергій Кулик: Вона, звичайно, не чує цієї пропозиції, але все залежить від того, як буде вести переговори українська сторона, наскільки вона буде наполеглива в досягненні своєї мети.

У Росії немає іншого виходу на сьогоднішній день, як використовувати полігон "НИТКА", і можна сторгуватися на прийнятну ціну для України. Тому що заяви Росії про те, що вони побудують такий самий полігон у 859-му Центрі бойового застосуваня і перенавчання льотного складу авіації військово-морського флоту, - вони схожі на фантазії. Бо там тільки існує цей центр, а наскільки я знаю, навіть до роботи по створенню такого комплексу ще не ставали.