Вірменія запроваджує гру в шахи в школах

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Гра в шахи допомагає розвивати рівень IQ

Вірменія запровадила гру в шахи як обов’язковий предмет для вивчення в школі.

Власті вважають, що вивчення гри в шахи з шести років "стимулюватиме розумовий розвиток учнів" та розвиватиме критичне мислення.

Вірмени шанують чемпіонів з шахів як культових спортивних зірок, а самі змагання транслюються на площах міст. Святкування вірменів з приводу шахових перемог можна порівняти лише з тим, як інші країни відзначають перемоги у футболі.

Вірменія має населення лише близько трьох мільйонів, але регулярно перемагає у шахи такі країни, як Росія, Китай та США.

Вірменська національна команда виграла золоті медалі на Олімпіадах у 2006-му та 2008-му роках.

Президент Вірменії Серж Саргсян був знову переобраний президентом вірменської федерації шахів.

Тепер Вірменія інвестує півтора мільйони доларів у навчання своїх школярів.

Але наскільки виправдане обов’язкове навчанням шахів у школі?

Дворічне дослідження американських вчених засвідчило, що насправді навчання шахам покращує успішність учнів на екзаменах і засвоєння програми початкової школи.

Давно відомо, що гра в шахи допомагає розвивати рівень IQ, знаходити вирішення різних проблематичних ситуацій, покращує пам’ять і стимулює творчість.

Малькольм Пейн - керівник британської програми "Шахи в школи та громади", яка популяризує гру у Британії каже, що існує багато причин, чому шахи мають позитивний вплив на школярів:

"Гра не лише розвиває навички мислення дітей, але покращує концентрацію, пам’ять і числення. Шахи також вчать дітей відповідальності за свої дії. Існує також елемент навчання поведінки та соціальних атрибутів. Діти потискають одне одному руку перед грою і утримують відносну тишу в класі".

Англійський шахіст Раймонд Кін навіть вважає, що "шахи узалежнюють дітей у процесі гри і стають позитивним наркотиком".

Але водночас Раймонд Кін вважає, що робити шахи обов’язковими може відвернути від них дітей. Принаймні такий підхід не підійшов би для Британії:

"У Вірменії уряд "стукається у відкриті двері". Шахи вже є частиною культури, вбудовані у національну душу та амбіції. У Британії запровадження обов’язкової гри в шахи може лише відвадити дітей".

А яка думка вчителів? Генеральний секретар британської Національної асоціації директорів шкіл Рассел Гоббі каже, що стратегічне мислення є основою для навичок, необхідних у пошуках роботи, але:

"Ми проти обов’язкового запровадження предметів. Слід шукати, що спрацьовує для кожної окремої групи дітей".

Новини на цю ж тему