Останнє поновлення: Понеділок, 25 квітень, 2011 p., 07:34 GMT 10:34 за Києвом

Щербак: людство ''засвоїло не всі уроки'' Чорнобиля

Юрій Щербак

Юрій Щербак каже про рукотворний характер аварії на ЧАЕС

Напередодні 25-х роковин катастрофи на Чорнобильській атомній станції гостем п’ятничної радіопрограми Української служби Бі-Бі-Сі був письменник, лікар, екс-дипломат Юрій Щербак, який свого часу був одним із засновників Партії зелених, а також міністром охорони довкілля на початку 90-х років.

Пан Щербак, який після аварії на ЧАЕС він написав документальну повість "Чорнобиль", скритикував ідею побудови "Укриття" над зруйнованим 4-м реактором, і сказав, що там не "не треба будувати ніякі надбудови". Він вважає, що руїни реактора потрібно "почистити" або "накрити брезентом", а аркоподібна структура, яку там збираються будувати за мільярд доларів, на його думку, може бути ненадійною.

Він вважає, що з аварії на ЧАЕС винесено багато уроків, але не всі вони "засвоєні".

Бі-Бі-Сі: Як ви вважаєте, чи засвоїло людство уроки Чорнобиля?

Не можна сказати, що людство засвоїло всі уроки Чорнобиля, але давайте подумаємо, чи людство взагалі робило якісь висновки з трагічних подій, які мали місце в його історії? Я не думаю, що людство взагалі вміє серйозно вчитися на уроках минулого

Юрій Щербак

Юрій Щербак: Однозначно неможливо відповісти. Не можу сказати категорично, як деякі радикали: ні, не засвоїло, ми нічого не зрозуміли, і далі розвиваємо ядерну енергетику. Дуже багато винесено уроків, атомники і ядерники зрозуміли, що був надзвичайно тяжкий катастрофічний урок. З другого боку, не можна сказати, що людство засвоїло всі уроки Чорнобиля, але давайте подумаємо, чи людство взагалі робило якісь висновки з трагічних подій, які мали місце в його історії. Я не думаю, що людство взагалі вміє серйозно вчитися на уроках минулого.

Бі-Бі-Сі: Під час останньої чорнобильської конференції у Києві просили донорів збільшувати внески у фінансування нового “Укриття”, яке будується на Чорнобильській станції. Зібрали, за словами Януковича, близько 550 мільйонів євро, бракує 200 мільйонів євро.Висвітлюючи цю тему, ми почули різні думки стосовно конфайнменту від багатьох фахівців, зокрема, існує думка, що він не вирішує проблем, і те, що проект доручено західним фахівцям, – це неповага до українських науковців. Який ваш погляд на ситуацію?

У вас немає необхідної версії Флешплеєра

Вибрати інший медіа-плеєр

Юрій Щербак: Я маю абсолютно чітке уявлення щодо цього. У 1998 році, коли я ще був послом у США, ми провели конференцію, де збирали кошти на цей злополучний конфайнмент. На засіданні головували Альберт Гор, віце-президент США, і Леонід Кучма. Було зібрано біля 800 мільйонів доларів. У мене питання - куди поділася ця сума? Вона просто впала в “чорну діру” української корупції, немає цих коштів. Чому треба проводити нову конференцію у Києві - я не розумію. Звичайно, добре що зараз повторили подвиг 1998 року, але я можу собі тільки уявити, що європейці про нас думають.

Я підтримую думку, що набагато меншими грішми можна було б почистити залишки того палива, руїн четвертого реактора, і не треба будувати ніякої надбудови. Конфайнмент – це така сталева арка заввишки 106 метрів і завширшки 247 метрів, це гігантська споруда. Невідомо, як вона буде стояти під вітрами і ураганами, як вона зможе захистити той дірявий бетонний саркофаг, який є предметом великої турботи фізиків, тому що дощі його заливають весь час, а де є вода - там ланцюгова реакція.

Це неперевірений метод побудови конфайнменту. У мене є підозра, що наші європейські колеги дуже добре пристосувались до української корупції, і вони теж собі нагрівають руки. Про це свідчить приклад французької компанії, яка побудувала абсолютно непридатне сховище для ТВЕЛів – використаних теплобудівних зборок. І не зрозуміло, як можна було побудувати об’єкт такої вартості і не дотриматись відповідних технічних параметрів. Цей пам’ятник корупції стоїть зараз на території чорнобильської АЕС.

Бі-Бі-Сі: Експерти кажуть, що попередні проекти конфайнменту передбачали, що під аркою, яка накриє саркофаг, згодом розбиратимуть саркофаг, залишки реактора - така собі “фабрика” всередині. Вам відомо, чи зараз передбачається щось подібне?

Я підтримую думку, що набагато меншими грішми можна було б почистити залишки того палива, руїн четвертого реактора, і не треба будувати ніякої надбудови

Юрій Щербак

Юрій Щербак: Наскільки я розумію, ніякої фабрики там не буде - це буде стояти якась дика конструкція, і я маю великі застереження щодо того, наскільки вона буде щільна - від дощів, від снігу.

До речі, що японці придумали – вони не будуватимуть бетонний саркофаг у Фукусімі, а накриють такою тканиною, зробленою із нанотехнологічних матеріалів. Я думаю, це дійсно краще – накрити саркофаг, грубо кажучи, брезентом, а всередині вже починати роботи по розбору паливних мас.

Запитання від слухача Бі-Бі-Сі: Коли ви писали документальну повість “Чорнобиль”, чи був у вас доступ до секретних матеріалів?

Що японці придумали – вони не будуватимуть бетонний саркофаг у Фукусімі, а накриють такою тканиною, зробленою із нанотехнологічних матеріалів. Я думаю, це дійсно краще – накрити саркофаг, грубо кажучи, брезентом, а всередині вже починати роботи по розбору паливних мас

Юрій Щербак

Юрій Щербак: Ніякого доступу до таємних матеріалів я, звичайно, не мав. Я був членом Компартії, але нелегально їздив до зони (завдяки своїм друзям медикам і фізикам). А от після публікування першої частини повісті в журналі “Юность”, почали надходити унікальні матеріали від читачів. До мене звернувся один чоловік, який був членом урядової комісії з розслідування причин аварії, і він детально мені розповів все, що відбувалося під час аварії, чому вона власне сталась – то були дійсно секретні матеріали, але тоді не було ніяких даних про забруднення.

Потім я став членом урядової комісії від Верховної Ради СРСР з розслідування Чорнобильської трагедії, але тоді вже закінчувався Радянський Союз, я виїхав до України, став міністром екології.

Запитання від слухача Бі-Бі-Сі: Я був у Компартії, починав роботу по екології, по Монреальському протоколу, який вам знайомий, так от по захисту озонового шару Монреаль виділив 46 мільйонів доларів на реалізацію протоколу. А ви, Костенко, Заєць, розікрали ці гроші на президентську кампанію. А зараз у нас новий президент, і я спокійний, що 550 мільйонів євро будуть залучені до Чорнобиля. А ви скажіть, куди ви розікрали 46 мільйонів?

Юрій Щербак: У той час, коли я був міністром екології, мови про Монреальський протокол не було. Але справа не в тому – насправді всі ці гроші йшли не через Міністерство екології, тому, якщо хтось розікрав, то шукайте в іншому місці.

Бі-Бі-Сі: Якщо говорити загалом, то дуже значна частина людей не вірить в те, що Україна може чесно та прозоро використати гроші. Тому що були вже попередні проекти та конференції, гроші надходили, але вони кудись зникають.

Юрій Щербак: Мені зрозумілий цей розпач і зневіра народу у всіх владних елітах, я сам поділяю ці погляди. Розкрадання відбувається, тут немає питань. І я буду перший аплодувати президенту Януковичу, якщо йому вдасться подолати інерцію корупції, і вкласти гроші за адресою, куди вони були призначені.

Запитання від слухача Бі-Бі-Сі: Як ви вважаєте, які перспективи Партії зелених в Україні? Чи можливо, що вона потрапить до Верховної Ради і буде лобіювати інтереси захисників природи, в розрізі подій у Фукусімі і 25-ї річниці Чорнобиля?

Я буду перший аплодувати президенту Януковичу, якщо йому вдасться подолати інерцію корупції, і вкласти гроші за адресою, куди вони були призначені.

Юрій Щербак

Юрій Щербак: Два тижні тому я брав участь у Європейському з’їзді Партії зелених Європи у Будапешті, де представляв ПЗУ. На жаль, в мене немає добрих новин щодо стану партії, тому що вона зійшла нанівець, керівництво партії пасивне. На місцях були невеличкі успіхи, кілька людей з Партії зелених увійшли до місцевих рад. Але перспективи щодо входження у Верховну Раду – мінімальні, тому що партії як загону однодумців та ідейних людей немає.

Зараз дуже багато мови про гроші, апарат вимагає, щоб їм платили гроші, але нічого не робиться. Хоча я згоден, що зараз дуже серйозний момент для того, щоб підвищити інтерес суспільства до тих процесів, які відбуваються в атомній енергетиці і взагалі в екологічній політиці.

Запитання від слухача Бі-Бі-Сі: Чому у журналі “Наука и жизнь” після Чорнобильської катастрофи написано, що вона сталася через спробу перевірки можливості використання вибігу реактора для отримання додаткової електроенергії?

Це правда, абсолютно так і було – вони відключили всі системи захисту, відключили реактор, але там почала підніматися потужність, і стався вибух

Юрій Щербак

Юрій Щербак: Це правда, абсолютно так і було – вони відключили всі системи захисту, відключили реактор, але там почала підніматися потужність, і стався вибух. Взагалі турбіну не мали права випускати із заводу виробника - без перевірки вибігу, інерції турбіни. А це не зробили, бо поспішали до чергової річниці Жовтневої революції. Коли вже поставили, то знущались з того реактора, щоб перевірити вибіг. І це стало головною причиною вибуху.

Запитання від слухача Бі-Бі-Сі: Через скільки років зона відчуження стане абсолютно безпечною для людей?

Юрій Щербак: Вона буде безпечною через 100, 200, 300 років… Все залежить від радіоізотопів: якщо плутоній і стронцій – це буде дуже довго, а цезій - менше. Тобто, будуть такі строкаті плями на території, не буде суцільного забруднення. А ці плями треба буде знаходити, обмежувати, а можливо, в інших місцях можна буде проживати і вести господарську діяльність.

Запитання від слухача Бі-Бі-Сі: Коли будувалась Чорнобильська станція, Патон (президент Академії Наук України) виступав проти, а Михайло Уманець каже, що ситуація там набагато гірша, ніж відразу після вибуху. Чого ж тоді не застосовують термінових заходів –потрібно не накривати АЕС, а розбирати її.

Я бачу майбутнє з дуже лімітованим застосуванням ядерної енергетики, з підвищенням всіх максимальних систем безпеки. Я бачу майбутнє в енергозбереженні, енергоефективності принаймні для України, і тоді не треба буде два блоки по 5 мільярдів доларів будувати

Юрій Щербак

Юрій Щербак: Власне, про це вже я говорив. А Михайла Пантелійовича Уманця я дуже шаную, це надзвичайно розумна і порядна людина. Я не чув цієї заяви, що ситуація погіршилась, цікаво, я це перевірю. Щодо Бориса Євгеновича Патона - три дні тому була конференція дуже високого рівня, за участі російських ядерних експертів, там був Патон.

Він з гордістю сказав, що Академія наук України виступила проти розміщення на майданчику Чорнобильської АЕС 12 блоків, виступила навіть проти шести блоків, їх там пресували, тиснули на них, але вони стояли на своєму.

Бі-Бі-Сі: Чи бачите ви майбутнє без ядерної енергетики?

Юрій Щербак: Я бачу майбутнє з дуже лімітованим застосуванням ядерної енергетики, з підвищенням всіх максимальних систем безпеки. Я бачу майбутнє в енергозбереженні, енергоефективності принаймні для України, і тоді не треба буде два блоки по п’ять мільярдів доларів будувати.

Також потрібне зменшення енергоспоживання і перехід частково на альтернативні джерела енергетики: у нас зараз 0,6% забирають альтернативні джерела – вітер і сонце. А Німеччина поставила завдання 30% до 2025-30 року. У нас є перспективи, ми повинні іти цим шляхом, а в атомній енергетиці – використовувати тільки найнадійніші станції і під суворим контролем підтримувати, щоб не сталося те, що сталося в Чорнобилі і на Фукусімі.

З Юрієм Щербаком розмовляв Фідель Павленко.

Корисні посилання в інтернеті

Найбільш популярні новини

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS