Доходи українців не встигають за цінами

Капуста зросла в ціні як ніколи раніше Копирайт изображения AP
Image caption Капуста зросла в ціні як ніколи раніше

Від минулої весни головні харчі в Україні подорожчали утричі більше, ніж зросли доходи пересічних українців.

Саме розрив між рівнем цін та доходами соціологи називають головною складовою протестного потенціалу, який загалом є досить високим. Водночас, як кажуть оглядачі, деякі "сезонні" фактори можуть стати на заваді тому, аби ці протестні настрої вихлюпнулися на вулиці – принаймні, до осені.

Рецепт від прем’єра: бери лопату

Якщо раніше прем’єр-міністр Микола Азаров заявляв, що харчі в Україні є дешевшими, ніж у найближчих сусідів, а представники Партії регіонів також пояснювали різке здороження харчів тим, що продуктові торгівельні мережі належать представникам опозиції, то тепер для пояснення тривалого та суттєвого росту цін на головні продукти знайшлася і ще одна причина – такий новий "сезонний" фактор, як Великодній піст, під час якого, мовляв, попит на овочі зростає.

"Як завжди під час посту, перед новим врожаєм ґрунтових овочів, зріс попит на овочеву продукцію. Зросли і ціни порівняно з минулим роком. Це боляче б’є по гаманцю наших споживачів", - каже Азаров.

Навіть згідно із офіційною статистикою, "плодоовочева" інфляція в Україні за останній місяць склала 13%, а якщо порівнювати із минулим роком, то той самий кошик овочів та фруктів подорожчав на 43% - це утричі більше, аніж зростання доходів пересічних українців за той самий період.

При цьому йдеться зовсім не про екзотичні делікатеси, а про звичайні яблука чи так званий "борщовий" набір овочів. Прем’єр пропонує свій шлях вирішення проблеми: "Не треба скиглити, - треба брати лопату і годувати свою сім’ю".

Протестні настрої

Українці не полишають лопат ще від початку 90-х – каже директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.

Згідно із останніми опитуваннями центру, саме різке зростання цін та низький рівень зарплати або ж її невиплата – головні причини, через які більше половини українців висловлюють наміри вийти на вулиці із протестом.

53.9% опитаних заявили, що готові до протестів через погіршення умов життя, проте 22.8% кажуть, що готові терпіти матеріальні труднощі заради збереження порядку в країні.

При цьому 42.5% респондентів кажуть, що вийти на вулицю їх змусить саме різке зростання цін, 34.2% - невиплата зарплати, 29.2% - низький рівень зарплати.

Утім, попри те, що передумови для масових протестів в Україні – різке зростання цін, за якими не встигають зростати доходи, – є у наявності вже зараз, до осені люди на вулиці не вийдуть, – каже Андрій Биченко, і також наводить інші сезонні фактори – "травневі свята" і "літню дефляцію" цін на овочі та фрукти, частково, і завдяки лопатам та городам, про які говорив прем’єр:

"Навряд чи найближчим часом можливі акції протесту, оскільки українська економіка має сезонний характер, і ближче до літа, як правило, відбувається зниження цін – або скорочуються темпи інфляції, або взагалі відбувається дефляція в літні місяці. Тому дуже малоймовірно, що акції протесту відбудуться влітку. А до літа – тут половина травня – свята. Тому навряд чи якісь акції протесту відбудуться до осені".

Крім того, як каже соціолог, аби зростання цін змусило українців до протестів, це зростання має бути досить різким, і відбутися за відносно короткий проміжок часу. Із харчами, враховуючи "сезонний" фактор, так навряд чи вже відбудеться найближчим часом, але те, що черговий стрибок комунальних тарифів чи цін на пальне може стати таким приводом, - зовсім не виключено.

Новини на цю ж тему