Екологи проти нових АЕС в Україні

Національний екологічний центр України вважає небезпечними плани добудувати два енергоблоки на Хмельницькій АЕС, що простояли "просто неба" чверть століття, і закликає компанію Егергоатом відмовитися від тієї ідеї.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Хмельницька АЕС поки що має два блоки. Чи варто збільшувати їх кількість?

Те звернення оприлюднене в день 25-х роковин Чорнобильської катастрофи та місяць по тому, як сталася масштабна аварія на АЕС у Фукусімі.

"Світове співтовариство відповіло на нові виклики призупиненням будівництва нових атомних електростанцій переоцінкою норм безпеки, розробленням заходів з підвищення безпеки діючих АЕС. Натомість Україна, яка найбільше постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи, не зробила відповідні висновки і планує й далі реалізовувати небезпечні атомні проекти, ігноруючи при цьому думку громадськості", - йдеться у зверненні Національного екологічного центру.

За інформацією НЕЦУ, ураїнський уряд та державна компанія Енергоатом планують уже в травні цього року підписати кредитну угоду зі Сбєрбанком Росії на фінансування добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС. Екологи називають той проект сумнівним з технічної, економічної та екологічної точок зору і вимагають його призупинення задля широкого суспільного обговорення та з‘ясування рівня його безпечності.

Найдужче екологів непокоїть намір збудувати блоки на конструкціях, які простояли просто неба 25 років. На небезпеку від їх використання вказує і Державна інспекція ядерного регулювання.

Фахівців зокрема непокоїть те, що ціла низка приміщень у будівлях, що плануються під нові енергоблоки, залита водою, а тому не була обстежена. Ще частину конструкцій пошкодила пожежа у 1989 році. Ця інформація, на думку екологів, дає підстави для сумнівів у довговічності існуючих конструкцій, які чверть століття простояли незаконсервованими під відкритим небом, сонцем, снігом і дощем.

У Національному екологічному центрі також занепокоєні і типом реактора, який планують розміщувати на ХАЕС. З інформації Державної інспекції ядерного регулювання України зрозуміло, що тип реактора обирали без чіткого розуміння про можливість його розміщення в існуючих конструкціях, кажуть екологи.

"Подібна ситуація вже була в Болгарії, де також із часів Радянського Союзу були блоки на АЕС Белене. Після обстеження конструкцій (які, на відміну від України, до того були законсервовані) було прийнято рішення про повний демонтаж існуючої під нові блоки інфраструктури. Витрати на демонтаж склали 112 мільйонів євро, що виявилось дешевше, ніж "підгонка" конструкцій".

Експерт НЕЦУ Артур Денисенко наголошує, що наразі у цілому світі немає жодного діючого атомного реактора такого типу, який планують встановити на Хмельницькій станції.

"Плани НАЕК Енергоатом встановити на ХАЕС експериментальні блоки, які ніде не реалізовані у "залізі" та, до того ж, на непередбачених для них конструкціях створюють загрозу безпечної експлуатації об‘єкту та національній безпеці України в цілому", - вважає експерт.

Натомість чинна українська влада так само, як і попередня команда, що нині перебуває в опозиції, приділяє велику увагу розвиткові атомної енергетики. Добудова Хмельницької та Рівненської АЕС є одним із пріоритетів енергетичної стратегії України до 2030 року.

Оглядачі ж звертають увагу на те, що в Україні вже зараз існує надлишок електроенергії, виробленої на атомних станціях, а відтак, будувати нові, навіть із дотриманням найновітніших стандартів безпеки, не дуже потрібно. Крім того, йдеться і про те, що будівництво нових атомних блоків за рахунок російських кредитів означатиме і використання російських технологій, а відтак, і російського ядерного палива у майбутньому, що посилює енергетичну залежність України від Росії, яка вже є монопольним постачальником імпортного газу до України, а також більшої частини нафти.