Івана Павла Другого проголосять блаженним

Копирайт изображения AP
Image caption Іван Павло Другий

У Ватикані завершуються приготування до історичної події, яка відбудеться в неділю 1 травня. На церемонії беатифікації Папу Римського Івана Павла II проголосять блаженним.

Увесь світ пам’ятає його останній образ: старий хворий чоловік, який не в змозі ходити і спроможний ледь-ледь щось говорити. Помахом тремтячої руки він благословить вірних на площі Святого Петра , а натовп зі сльозами на очах підтримує його оплесками. Емоційно хвилююча сцена, яка зафіксувала надзвичайно важливе послання: велич людини полягає також в її недугах та стражданнях. Ватиканознавець Саверіо Ґаета:

"З’являючись немічним перед вірними, Папа засвідчував, що він був людиною, котра, безумовно, мала завдання представляти певною мірою Бога, але передусім він був людиною. Іван Павло II став першим Папою, який насправді показав світові свою силу і також свою слабкість".

Це лише один з фрагментів, що свідчить про непересічну особистість цього понтифіка, котрий пройшов неординарний життєвий шлях.

"Універсальний пастор"

Image caption Каролю Войтилі приписують повалення комунізму у Польщі та Східній Європі

Перший Папа-слов’янин став знаковою постаттю XX століття. Серед його співрозмовників були п’ять президентів США та шість радянських і російських лідерів.

Історики вважають, що лише Папа —уродженець Польщі міг наважитись відкрито засуджувати комунізм і докласти зусиль для повалення цього режиму в Європі. У лютому 1992 року колишній радянський лідер Міхаїл Горбачов визнав: "Нічого з того, що сталося в Європі, не було б можливим без цього Папи".

Його називають"універсальним пастором", бо за 26 років понтифікату Папа Войтила зробив католицьку церкву інтернаціональною. Він активно працював для порозуміння з єврейським світом, а також з мусульманами.

Під час апостольських подорожей, а їх було 250, Іван Павло II всюди виступав поборником людських прав і захисником миру. Понтифік-гуманіст ніколи не втомлювався пояснювати, що "війна – це завжди поразка людства".

Йоахим Наварро-Валлс, тодішній прес-секретар Ватикану згадує: "Іван Павло II був людиною, повністю закоханою в одну особу — Ісуса Христа. Цим фактом і пояснюється багатюща спадщина понтифіка, що складається з гуманних і християнських цінностей, які знайшли місце у його діяннях та промовах. Цим багатством можна користуватися віками. Теми людської гідності, жіночої гідності, сенс людського болю і радості – це все у працях Івана Павла II. І це надзвичайна спадщина для людства".

Історична беатифікація

Кароль Войтила стане блаженним за рекордно короткий термін в історії Церкви: 6 років і 29 днів. У католицькій традиції, за винятком окремих випадків, процес канонізації триває століттями. Після піднесення до вівтаря блаженних Івана Павла II в майбутньому проголосять святим. Письменник, релігієзнавець Енцо Бянкі пояснює:

"Думаю, надзвичайно важливо, щоб святих проголошували такими, коли пам’ять про них ще дуже жива, коли у думках та серцях людей ще свіжий їхній образ та їхнє послання".

За останні десять віків Римо-католицька церква не знала подібних прецедентів: жоден Папа не зараховував до лику блаженних свого найближчого попередника, як це зробить Святіший отець Бенедикт XVI. Справа беатифікації почалася 28 червня 2005 року, майже через три місяці після смерті понтифіка.

Спеціальна ватиканська комісія заслухала 130 свідків, отримала понад 250 повідомлень про дивовижні факти, які сталися за сприяння Івана Павла II. І лише один з них – одужання французької черниці від хвороби Паркінсона – визнали справжнім дивом. Але потрібно два дива, як мінімум. Другим пропонують вважати дивовижно безкровне падіння комунізму у Центральній та Східній Європі, де одну з основних історичних ролей приписують Іванові Павлові.

Зразкове життя

Дивовижні вчинки — лише формальна передумова для беатифікації. Першопричиною будь-якої канонізації є насамперед зразковий спосіб життя того, хто віддав себе служінню Богу і людям.

Релігієзнавець Енцо Бянкі додає: "Ця беатифікація відбудеться передусім тому, що Іван Павло II був великою людиною віри, справжнім свiдком Господа і великим духовником".

Напередодні беатифікації ватиканські організатори повідомили про цікавий момент. У неділю вірні зможуть також помолитися біля ампули з кров’ю Папи Римського Івана Павла II. Це саме та кров, яку в останні дні хвороби медики взяли у понтифіка для можливої процедури переливання крові. Цього переливання так і не зробили, й зразки крові зберігалися в римському шпиталі Bambino Gesù.

В Римі очікують понад 60 урядових делегацій з різних країн, і загалом мільйон прочан. У молитвах і піснях вони прославлятимуть Бога та його вірного слугу — блаженного Кароля Войтилу.

Новини на цю ж тему