У Криму хочуть монумент Катерині ІІ

Проросійські об'єднання Криму звернулися до міської ради Сімферополя з вимогою відновити зруйнований за радянських часів пам'ятник російській імператриці Катерині ІІ. Експерти вважають, що схвалення такої ініціативи може підірвати відносну міжнаціональну стабільність у регіоні.

Копирайт изображения Unian
Image caption В Одесі монумент Катерині ІІ відновили 2007 року

Представник партії "Російська єдність" Віктор Попов на невеличкому мітингу вимагає до 2013 року, коли проросійські сили святкуватимуть ювілей анексії Криму, відновити у Сімферополі пам'ятник російській імператриці:

"В Сімферополі досі немає пам'ятника найвеличнішій імператриці Катерині II. Я вважаю, що до 230-ї річниці, до цієї круглої дати, тут має підноситись пам'ятник великій Катерині II".

Боротьба за спорудження пам'ятника триває вже не перший рік, однак дотепер шанувальники імператриці встановили лише камінь на місці, де згодом бажають бачити постамент.

Та й камінь, як кажуть, встояв лише завдяки міліції, що постійно патрулює біля нього.

Копирайт изображения Unian
Image caption Скульптурну композицію на честь засновників Одеси встановили в 1900 р., та знесли в 1920-му.

Праві українські організації та кримські татари, які виступають категорично проти увічнення пам'яті російської імператриці, хотіли його знести.

Заступник голови кримського відділення Української народної партії Микола Борисенко обіцяє масовий об'єднаний спротив українців і кримських татар, якщо пам'ятник таки спробують встановити.

"Це приниження національної честі та гідності. Вона ввела кріпацтво в Україні, за її наказом була знищена Запорізька Січ і перекручена історія. Якщо будуть спроби встановити, ми будемо об'єднуватися, ми і зараз тісно співпрацюємо з Меджлісом та іншими правими силами українськими, і будемо протидіяти, наскільки це дозволяє закон".

Член Меджлісу Алі Хамзін каже, що ініціатори встановлення пам'ятника імператриці, насправді прагнуть не увічнення її пам'яті, а лише дестабілізації міжнаціональної ситуації в автономії.

Слідом за паном Борисенком він заявляє, що Меджліс разом з союзниками не допустить, аби у центрі міста з'явилась величезна скульптура людини, яка поклала початок геноциду кримськотатарського народу та знищила їхню державу:

Копирайт изображения Unian
Image caption Попри нечисельні акції протесту монумент в Одесі такі спорудили

"Для нас пам'ятник Катерині - це той самий пам'ятник Сталіну, який колись хотіли встановити у Ялті, і ми не дали його встановити. Анексія Криму, з цілим механізмом підступних дій, які були розроблені під керівництвом цієї цариці-іноземки - це трагічна сторінка в історії нашого народу".

Кримська влада, яка довгий час стояла осторонь цього питання, тепер заявила, що шукатиме гроші на пам'ятник. Голова кримського комітету з охорони культурної спадщини Сергій Тур каже, що сподівається на допомогу від Росії:

"Тут потрібен інвестор, однозначно. Ми поспілкуємося з консулом Російської Федерації Андрєєвим. Думаю, вони нам допоможуть. Ну, і звичайно, шукатимемо підтримку й у нас в Україні".

В Україні проросійським силам вже вдалось домогтися встановлення пам'ятників Катерині ІІ в Одесі та Севастополі.

Експерти відзначають, що через доволі малий відсоток протестного населення, у цих, традиційно проросійських містах, жодних великих громадських суперечок не було. Однак у Сімферополі, кажуть оглядачі, так звана "війна пам'ятників" може серйозно погіршити міжнаціональну стабільність регiону.

Новини на цю ж тему