Україна готується до Стокгольму-дубль 2

Незабаром Стокгольмський арбітраж знову може бути залучений до з’ясування газових стосунків між Києвом та Москвою, а попереднім рішенням арбітражу опікуватиметься американський суд.

Image caption Газові стосунки Києва та Москви такі заплутані, що, як за часів Катерини Великої, у фразі "Скасувати не можна розірвати" важко поставити правильну кому

Згідно із чинними газовими угодами між Києвом та Москвою, через 30 днів Україна може звернутися до Стокгольмського арбітражу для розв’язання суперечки між українським "Нафтогазом"та російським "Газпромом", якщо до того часу сторонам не вдасться врегулювати різні погляди на деяки умови чинних контрактів з постачання газу.

Напередодні український міністр енергетики Юрій Бойко відвідав Москву, де передав керівництву "Газпрому" офіційні пропозиції Києва щодо зміни контрактів, укладених у січні 2009 року.

Cуперечки за формулу

Зокрема, вже понад рік українська влада намагається домогтися від Москви перегляду формули ціни на російський газ, яку вважає несправедливою. У Москві до цього неодноразово заявляли, що цілком задоволені чинними газовими угодами з Україною.

Водночас, коментуючи останній візит міністра енергетики до Москви, український прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що вважає хорошими перспективи перегляду газових угод із Росією:

"Ми поклали на стіл аргументи дуже серйозні, Росія до них прислухалася, тому перспективи перегляду хороші. Але природно, кожна сторона, приступаючи до такого складного процесу, хотіла б максимально добитися свого. Ось у Росії хочуть по максимуму нічого не змінювати, це їх позиція, а ми по максимуму хотіли б їх повністю переглянути і закласти там нормальний загальноєвропейський підхід до ціноутворення".

Впродовж останнього року і президент, і прем’єр називали газові угоди 2009 року, укладені Юлією Тимошенко, "кабальними" і такими, що багато у чому стримують зростання української економіки. На початку квітня генеральна прокуратура порушила карну справу проти Юлії Тимошенко за фактом перевищення повноважень та зловживанні владою під час укладення газових контрактів у січні 2009 року.

Фірташа викликали до суду

Тим часом англомовне видання Kyiv Post на своєму сайті оприлюднило копію документу, згідно із яким співвласника компанії РосУкрЕнерго Дмитра Фірташа викликають до американського суду через позов, поданий екс-прем’єром Юлією Тимошенко. Згідно із цим документом, відповідач має впродовж 21 дня надати відповідь щодо змісту позову або ж зробити зустрічний позов.

Лише напередодні сам Дмитро Фірташ висловив сумнів у тому, що існують якісь підстави для того, аби екс-прем’єр судилася з ним у будь-якому суді США з будь-якого питання.

27 квітня стало відомо, що Юлія Тимошенко подала до суду в Нью-Йорку позов проти зареєстрованої у Швейцарії компанії РосУкрЕнерго та її співвласника Дмитра Фірташа, звинувачуючи їх у шахрайстві, порушенні прав людини та вимаганні. Все це, як ідеться у позові, що надійшов до окружного суду у Мангеттені, відбулося тоді, коли РосУкрЕнерго та Дмитро Фірташ "підірвали верховенство закону в Україні" та "ошукали громадян країни", вплинувши на рішення міжнародного комерційного арбітражу у Стокгольмі, аби "отримати величезні суми готівкою". Те, що цей позов було подано до американського суду, пані Тимошенко пояснила так:

"Законодавство США допускає, що у разі, як у країні здійснюється рекет, якщо це стосується громадян України чи будь-якої іншої країни, якщо це призводить до їх особистих збитків, тому що в Україні відновлення діяльності росУкрЕнергт призвело до підвищення цін на газ, то такий рекет можна оскаржити у судах США...В Україні немає правосуддя, немає судів, і немає шансу захистити людей від незаконного підвищення цін на газ, на тепло, на воду, на житлово-комунальні тарифи".

Подання цього позову пані Тимошенко відбулося одразу по тому, як РосУкрЕнерго повідомило, що отримало від "Нафтогазу" всі 12,1 мільярдів кубометрів газу, згідно із рішенням Стокгольмського арбітражу, і що цей газ виведено за кордон України.

Знову - до Стокгольма?

Минулого року міжнародний комерційний арбітраж у Стокгольмі, розглянувши позов, ініційований РосУкрЕнерго, зобов’язав "Нафтогаз" повернути компанії весь газ, вилучений у ході укладення нових газових контрактів між Україною та Росією, підписаних у січні 2009 року за присутності російського прем’єра Путіна та тодішнього українського прем’єра Юлії Тимошенко.

Тими угодами було передбачено перехід до прямих контрактів між українським "Нафтогазом" та російським "Газпромом" та усунення посередника, яким на той момент була компанія РосУкрЕнерго.

Юлія Тимошенко і надалі наполягає, що укладені після кількатижневої "газової війни" між Києвом та Москвою контракти є вигідними для України і що Україна отримала найкращі із можливих на той час умови. В інтерв’ю журналу "Фокус" вона також заявила, що проситиме європейську спільноту дати оцінку цим контрактам:

"Я обов’язково звертатимусь до Євросоюзу з проханням провести експертизу всіх укладених мною газових контрактів . Я впевнена, що всі контракти по газу, підписані у 2009 році, є ефективними. Я забезпечила Януковичу та його уряду 3 мільярда доларів на рік від Росії у вигляді плати за транзит газу. Європа тоді платила по 500 доларів за тисячу кубів газу, а нам вдалося укласти із Москвою пакетну угоду і отримати газ за ціною у 228 доларів. Дешевшим газ був тільки у Білорусі".

У Партії регіонів, лідером якої є чинний президент Віктор Янукович, назвали такі заяви екс-прем’єра брехнею. В офіційній заяві партії подаються інші цифри та розрахунки:

"Тимошенко знову цинічно бреше людям, що вона домовилася "про газ по 228 доларів за тисячу кубів". Насправді вона підписала формулу пограбування України: до виборів 228 доларів, а після - 450, помножені на коефіцієнт середньоарифметичної ціни на газойль та мазут за 9 місяців попереднього року, а ці ціни напряму залежать від цін на нафту, які зросли більш ніж удвічі".

У заяві Партії регіонів також підкреслюється, що дещо зарадити ситуації вдалося завдяки укладеним рік тому "харківським" угодам, укладеним за присутності українського та російського президентів Віктора Януковича та Дмітрія Мєдвєдєва. Згідно із цими угодами, Україна отримала 100-доларову знижку на кожній тисячі кубів газу в обмін на подовження базування російського Чорноморського флоту в Криму до 2050 року. Опозиція, зокрема й очолювана Юлією Тимошенко "Батьківщина", назвали ті угоди "зрадницькими" і вимагають їх скасування.