Політичні перспективи Обами після Осами

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Осама бін Ладен і Барак Обама

"Таке відчуття , ніби вбили Гітлера", - заявив колишній мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані, який особисто допомагав потерпілим під час терактів у Нью-Йорку 11 вересня 2001 року.

"Так, теракти були жахливими, але життя на Мангетені пульсує з новою силою. Дух Нью-Йорка не зламано", - каже вже нинішній мер Майкл Блумберг, коментуючи новину про вбивство Осами бін Ладена.

Американські телеканали безперервно транслюють коментарі політиків, військових, дипломатів щодо вбивства бін Ладена, а також запрошують для коментарів тих, хто втратив рідних під час терористичних нападів 11 вересня. Деякі казали, що "не святкують" убивство бін Ладена, оскільки це ще раз нагадало біль втрати.

У той час, як світові лідери привітали новину про вбивство бін Ладена, лунають і застереження щодо пильності, особливо, як зазначив британський прем'єр Девід Кемерон, у наступні кілька тижнів. США попередили свої посольства у світі, застерігши від можливої помсти Аль-Кайди у відповідь на вбивство бін Ладена.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Таліби у Пакистані обіцяють помститися США за Осаму бін Ладена

Пакистанський Талібан вже пригрозив нападами Пакистану і США після повідомлення про смерть Осами бін Ладена. Білий Дім охороняє додаткова поліція.

За словами Рубен, яка закінчує коледж у Вашингтоні, новина про вбивство лідера Аль-Кайди для неї особисто була дуже важливою.

"Але водночас мені важко сказати, чи почуваюся я більш захищено. З одного боку, так, але з іншого, є певний страх, що несе нам майбутнє. Чи завершиться з цим убивством тероризм у світі – мені важко сказати".

Які наслідки має ця подія для Обами як президента США, який, до того ж, оголосив про намір балотуватися на другий президентський термін? У США лунає критика щодо "слабкості" нинішнього президента, нестачі лідерських якостей. Оглядачі згодні - Убивство бін Ладена є політичною перемогою Обами. Бін Ладена вбили за особистим наказом президента, військові вдало виконали операцію.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Студентка Рубен не переконана, що життя у США стане безпечнішим

Але багато хто каже, що це короткотермінова перемога, і запитують, чи вдасться перевести її в подальші політичні "дивіденди". Справа в тому, що проблеми на Близькому Сході вийшли далеко за межі "полювання" на бін Ладена. Експерти згадують Лівію, революції в інших країнах, іранську ядерну програму. Барак Обама обіцяв вивести американські війська з Афганістану влітку, чи справді це відбудеться на нинішніх обставин?

Чи зможе Обама знайти подальшу правильну стратегію відносно політики США до ісламського світу? Ці питання поки не ставлять в американських аналітичних телепрограмах, смакуючи "момент" убивства бін Ладена.

Вбивство Осами також викликало певне здивування і в демократів, які підтримують Обаму. Деякі не знають, яким чином реагувати на новину про вбивство лідера Аль-Кайди, оскільки завжди засуджували будь-яке військове насильство і критикували за це республіканців.

Оглядачі зауважують: щоб перемогти на наступних президентських виборах, Барак Обама постане перед справжньою проблемою. Аби бути популярним, йому необхідно буде провадити політику, якої очікує не так "лівий", скільки "незалежний електорат", а в міжнародній політиці це якраз рішучість і лідерство США у світі.

Водночас спиратися у внутрішній політиці Обамі треба буде на демократів з їхнім більш компромісним підходом до міжнародних відносин, "вливанням" бюджетних грошей в економіку і так далі. Що обере Обама?

Новини на цю ж тему