Паспортний контроль у Шенгені можливий

Image caption В Шенгені можуть тимчасово перевіряти паспорти

Єврокомісія запропонувала спростити процес запровадження тимчасового паспортно-візового контролю на внутрішніх кордонах ЄС - між країнами, які входять до шенгенської зони.

Змінити правила дії Шенгенської угоди закликали Франція та Італія, які стикнулися з напливом іммігрантів з країн Північної Африки.

Італія дозволила їм вільно пересуватися Європою, а Франція відмовилася впускати їх на свою територію.

Згідно зі змінами, які запропонувала Єврокомісія, держави шенгенської зони отримають право запроваджувати обмежений паспортно-візовий контроль на своїх кордонах як вийнятковий захід - якщо одна з країн зазнає масового напливу імігрантів або якщо країна-сусід не виконує своїх зобов'язань.

У пропозиціях Єврокомісії йдеться також про спільні дії країн Євросоюзу з охорони зовнішніх кордонів і допомоги тим членам ЄС, які зазнають найбільшого напливу нелегальних імігрантів з-за кордону.

"Свобода пересування - найважливіший здобуток"

Пропозиція Єврокомісії розглядатиметься на спеціальній нараді міністрів внутрішніх справ ЄС 12 травня, а потім на зустрічі європейських лідерів 24 червня.

Щоб ці поправки набули чинності, їх мають затвердити всі країни Шенгенської угоди та Європарламент. На думку оглядачів, це буде зробити вкрай непросто, оскільки ця ініціатива викликає серйозний спротив з боку багатьох політиків.

Зокрема, голова грецького міністерства захисту громадян Кристос Папутсіс заявив, що "свободу пересування всередині шенгенської зони необхідно ревно оберігати, оскільки це є однією з основ об'єднаної Європи".

Водночас комісар Єврокомісії з внутрішніх справ Сесілія Мальстрьом вважає, що попри можливість тимчасового запровадження прикордонного контролю, найближчими роками така практика не стане нормою.

"Свобода пересування через європейські кордони є одним із найважливіших здобутків, і відступати від нього не можна", - сказала вона, додавши, що всі країни ЄС повинні допомагати прикордонним країнам шенгенської зони ретельніше оберігати зовнішні кордони ЄС від нелегальних мігрантів.

В шенгенську зону входять 22 країни Євросоюзу і ще три країни, які не є членами ЄС - Ісландія, Норвегія та Швейцарія.

Прикордонного контролю між країнами Шенгену немає із 1995 року.