Мова шимпанзе - це понад півсотні жестів

Щонайменше 66 жестів входить до "репертуару" диких шимпанзе - так вважають вчені із шотландського університету St Andrews, які стежили за поведінкою групи тварин.

Image caption В неволі шимпанзе потягує цигарку, а на свободі активно жестикулює

Свої дослідження науковці проводили з метою встановлення ознак того, що тварини свідомо використовують жести для оповіщення одне одного. В результаті попередніх подібних досліджень - але з тваринами в неволі - вдалося встановити 30 жестів.

"Отже, результати цих досліджень демонструють досить широкий репертуар. У неволі неможливо відстежити весь спектр поведінки тварин, тому раніше вчені бачили лише частину їхніх жестів. Адже вони не могли дослідити, як поводяться шимпанзе під час полювання, залицяння до жінок, або зіткнень з іншими групами шимпанзе", - розповіла Бі-Бі-Сі керівник групи дослідників доктор Кетрін Хобейтер, яка провела 226 днів, спостерігаючи за групою шимпанзе в Уганді та знімаючи її на відео.

В опублікованих в журналі Animal Cognition результатах дослідження йдеться про те, що вчені намагалися дослідити, чи справді жести, які відтворює тварина, призначені для отримання відповіді від іншої тварини. Вони всановили, що у разі відсутності реакції шимпанзе повторювали свої дії.

Image caption Якщо на шимпанзе не звертають увагу, він поторить жести

Команда науковців продовжує вивчати відзнятий матеріал, аби з'ясувати, що означає кожен жест. Значення деяких з них очевидне - вони дуже схожі на людські дії. Приміром, тварини часто кивають одне одному, а малюк шимпанзе стискатиме руку однолітку, аби спонукати до забави.

За результатами досліджень, вчені також припускають, що жести шимпанзе є радше частиною системи зв'язку між видами, ніж завченими звичаями окремої соціальної групи тварин.

Дослідники кажуть, що існують значні збіги між цими знаками, і раніше виявленими у горил та орангутанів.

Науковці вважають це ще одним аргументом на користь їх переконання, що жести, які вироистовують мавпи і, можливо, деякі людські жести теж, походять від стародавніх мавп, які є пращурами усіх вищих видів приматів, що живуть сьогодні.