Україна перевіряє звинувачення Європолу

Одеський торгівельний порт
Image caption Одеський порт визнаний Європолом одним з найбільших транзитерів кокаїну

Голова Національного бюро Інтерполу Василь Неволя в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказав, що Україна незабаром сформулює позицію щодо висновків Європолу, який твердить, що порт Одеси - один із найбільших транзитерів кокаїну з Латинської Америки до Європи.

За словами пана Неволі, зараз дані узагальнюються. Він каже, що до цієї роботи будуть підключені, як власне Інтерпол України, так і Департамент з незаконного обігу наркотиків МВС, Митна служба, СБУ. І позиція щодо висновків Європолу, як сказав пан Неволя, буде пізніше сформульована – з цифрами і аргументами.

Чорноморські порти - українську Одесу, румунську Констанцу і болгарську Варну - Європол називає одними з найбільших європейських транзитерів кокаїну з Латинської Америки. Про це йдеться у доповіді поліцейської служби ЄС, на яку посилаються міжнародні агенції і преса.

Газета New York Times припускає, що результати досліджень можуть насторожити представників ЄС, які обговорюють питання про приєднання, зокрема, Румунії і Болгарії до Шенгенської зони.

Європол запевняє, що організовані злочинні угрупування в Європі стали більш універсальними у своїй діяльності, використовуючи нові технології для переведення грошей. Застосовуються нові технологічні новинки, в тому числі послуги голосового зв’язку, такі, як Skype і соціальні мережі, такі, як Faceвook.

Згідно з документом Європолу, це в свою чергу ускладнює роботу правоохоронних органів, які часто працюють в межах своїх держав.

"Широке використання Інтернету в даний час лежить в основі незаконного виробництва і розповсюдження наркотиків, торгівлі людьми, незаконної імміграції, постачання контрафактних товарів, торгівлі тварин, що перебувають під загрозою зникнення,"- йдеться у доповіді.

До того ж, з контрабандою важко боротися через величезні обсяги контейнерів, які проходять через великі порти.

Перемитництво - загроза для безвізового режиму?

Європол також каже, що заплановане запровадження безвізового режиму з Україною могло б само по собі збільшити перемитництво через Чорне море.

Посол України при ЄС Костянтин Єлисєєв не заперечує, що Україна має проблему з організованою злочинністю, але сказав, що всі питання могли б вирішуватися з врахуванням стратегічної Угоди з Європолом, а не через ЗМІ.

У МВС України поки не коментують жорсткі висновки, зроблені авторитетною міжнародною організацією.

Як передала кореспондент Бі-Бі-Сі в Одесі, доповідь Європолу не викликала ажіотажу і коментарів, як від місцевих властей, які нині здебільшого готуються до 9 травня, так і серед мешканців міста.

Вони кажуть, що цією інформацією Європолу не було відкриттям Америки для одеситів, які добре знають, що Одеса протягом багатьох років фігурувала як один з каналів наркотрафіку.