Грузія вважає привітання Медведєва "клоунадою"

Міністр закордонних справ Грузії Грігол Вашадзе назвав привітання російського президента Дмітрія Медведєва грузинському народові з 9 травня "клоунадою".

Копирайт изображения Reuters
Image caption У Грузії 9 травня - День Перемоги, але влада планує розпочати громадські дискусії і перенести святкування на 8 травня.

"Я не думаю, що грузинський народ сприйме привітання російського президента. У клоунади обмежень нема - можеш бути клоуном, у якій формі заманеться", - заявив міністр закордонних справ Грузії Грігол Вашадзе після церемонії покладання квітів біля меморіалу Невідомому солдату у парку Ваке в Тбілісі.

Грузинські мас-медіа повідомляють про обурення Тбілісі через те, що російський президент відправив звернення до грузинського народу неофіційно - через союз російських співвітчизників "Отчизна".

Російський президент привітав лідерів країн СНД. Він також надіслав привітання на ім'я лідерів Абхазії та Південної Осетії.

У своєму посланні грузинському народові Дмітрій Медведєв говорить про спільну боротьбу проти фашизму і закликає виховувати майбутні покоління грузин з почуттям гордості за загальну перемогу.

"Росія завжди була і залишається прихильною віковим традиціям добросусідства і дружби з грузинським народом. Ми хочемо бачити Грузію вільною державою, що процвітає і живе у мирі з усіма своїми сусідами", - йдеться у привітанні російського президента.

"Є загальноприйнятна норма, коли вітають народ, і звернення пишеться на ім'я легітимного уряду цього народу. Своїм зверненням Росія робить несерйозний крок і надає несерйозного вигляду такому важливому дню", - твердить заступник міністра закордонних справ Грузії Ніно Каландадзе.

Росія та Грузія розірвали дипломатичні відносини після збройного конфлікту у 2008 році. Тоді ж офіційна Москва визнала незалежними державами Абхазію та Південну Осетією, хоча більшість країн світу підтримує територіальну цілісність Грузії.

Перемогу святкувати 9 травня?

У Грузії 9 травня - офіційний вихідний. Влада Грузії виділила грошову допомогу ветеранам у розмірі 200 ларі (приблизно 120 доларів США).

Однак нині у країні планують розпочати громадські дискусії про те, в який день відзначати День перемоги - 8 або 9 травня.

Міністр закордонних справ Грігол Вашадзе виступив з ініціативою відзначати День перемоги в Грузії 8 травня - "разом з усім цивілізованим світом".

У грузинському МЗС говорять, що історично саме 8 травня була оголошена капітуляція фашистської Німеччини і цей день згадується у світовій історії, відповідно, і Грузія має долучитися до цієї традиції.

Перемога над фашизмом?

З Днем перемоги привітав Грузію й український президент Віктор Янукович, звертаючись особисто до грузинського президента:

"Шановний Михайло Ніколозович! 65 років відділяють нас від 9 травня 1945 року, коли настав День Перемоги над гітлерівським фашизмом", - йдеться у привітанні Віктора Януковича.

Історик Володимир Сергійчук в інтерв'ю Бі-Бі-Сі розповідає, що президенти пострадянських країн називають 9 травня "перемогою над фашизмом", хоча термін "фашизм" коректніше вживати для політичного руху, що був в Італії під керівництвом Беніто Муссоліні.

Пан Сергійчук вважає це розширення терміну "фашизм" радянською пропагандою, яку продовжують і нинішні політики, бо отримали освіту за радянських часів.

"Після Другої світової війни радянські політики, щоб відмежуватися від свого вчорашнього спільника, вдалися до такого поняття, як боротьба проти фашизму. Хоча зрозуміло, що в даному випадку нацизм - більш небезпечна форма ідеології для людства. І правонаступниця Радянського Союзу Росія сьогодні вирішила взяти на своє озброєння саме ті парадигми, якими користувалася радянська влада", - твердить Володимир Сергійчук.