"Этот День Победы?"

ветерани Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption Віктор Янукович вважає, що День Перемоги - це свято, що об’єднує всі покоління

В Україні святкують Перемогу не тільки у різні дні, під різними прапорами, але й у дещо різних війнах - Великій Вітчизняній та Другій світовій.

Привітавши ветеранів Великої Вітчизняної війни із Днем Перемоги ще 8 травня, 9 травня президент України Віктор Янукович взяв участь в урочистих заходах, присвяченим 66 річниці Перемоги у війні.

Фото: червоні і синьо-жовті прапори у Києві

Зокрема, він поклав квіти до Могили Невідомого солдата, а також взяв участь у параді на Майдані незалежності, яка цього разу називається "святковою ходою" під час якої було вирішено не використовувати військової техніки, а лише обмежитися парадом почесної варти та виступом військового оркестру.

У своєму привітанні з нагоди Дня Перемоги Віктор Янукович заявив, що цей день "свято, яке об’єднує всі покоління та є невичерпним джерелом патріотизму, віри у власні сили та можливості".

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

На відміну від кількох попередніх років, коли до ветеранів, що брали участь у параді, просто підходили окремі люди і вітали їх, цього разу в очі впадають організовані групи школярів, які із букетами гвоздик та тюльпанів прямують до центру Києва. Виходи із центральних станцій метро перекриті.

Лідер опозиційної "Батьківщини" Юлія Тимошенко привітала ветеранів через свій сайт в інтернеті, де, зокрема, йдеться про те, що "Свято Перемоги - це день, коли всі ми радіємо, що над головою мирне небо, а жінки не чекають чоловіків та дітей з війни". Вона також поклала квіти до Могили Невідомого солдата, і скритикувала намагання влади використати тему "червоного прапора" для "роз’єднання країни".

Екс-президенту Леоніду Кучмі, який від 1996 року завжди на 9 травня відвідує у Новгороді могилу свого батька, який загинув під час війни, цього разу довелося отримувати дозвіл на вийїзд за кордони України, адже проти нього порушено карну справу за звинуваченнями у причетності до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе.

До 9 травня цього року багато уваги викликало рішення парламенту про використання червоних прапорів для вшанування Дня Перемоги. 5 травня цей закон підписав голова Верховної ради Володимир Литвин. Проте цей закон і досі не підписаний президентом, а відтак, не набрав чинності. Читати подробиці

Утім, під час "святкової ходи" на Хрещатику червоний прапор несли попереду державного українського жовто-блакитного.

Ініціатори такого рішення із КПУ та Партії регіонів пояснювали, що ці червоні прапори не міститимуть радянської символіки, а відтак, їх не можна ототожнювати із прапором Радянського Союзу, а треба сприймати лише як "прапор перемоги", під яким Радянська армія здобула перемогу у Великій Вітчизняній війні.

"Український парламент ухвалив документ, який говорить про використання прапора військової частини, яка брала Рейхстаг. На цьому прапорі є номер частини і назва. Там немає символів Радянського Союзу. Єдина схожість, що прапор має червоний колір," - заявила депутат від Партії регіонів Олена Бондаренко, перебуваючи у Вашингтоні.

Вона також наголосила, що український національний прапор є "найкращим та найуніверсальнішим". Вона також нагадала про традиції західних областей України використовувати червоно-чорний прапор ОУН-УПА, а також малиновий прапор під час урочистостей, пов’язаних із українським козацтвом.

Напередодні Дня перемоги у Києві близько 50 представників націонал-патріотичних сил - УНП та Конгресу українських націоналістів, які, за європейською традицією, відзначають завершення Другої Світової війни 8 травня, взяли участь у панахиді за загиблими у тій війні біля Михайлівського собору у Києві, а потім провели акцію, під час якої "викинули на смітник історії" портрети Йосипа Сталіна, Адольфа Гітлера та червоний прапор із зображенням радянської симовліки - серпа та молота, а також нацистської свастики.

У поширеній після акції заяві її учасники закликали "гідно відзначити річницю перемоги над нацистським тоталітаризмом і вшанувати пам’ять усіх полеглих у найстрашнішій війні в історії людства. Ми закликаємо не забувати, що цю війну розв’язали два тоталітарних режими: гітлерівський та сталінський", - йдеться у заяві.

Новини на цю ж тему