Останнє поновлення: Четвер, 12 травень, 2011 p., 13:13 GMT 16:13 за Києвом

Російська субмарина дебютує у навчаннях НАТО

12 травня із Севастополя для участі у навчаннях НАТО Bold Monarch-2011 відбув дизель-електричний підводний човен Чорноморського флоту Росії "Алроса".

Російський  підводний човен "Алроса"

"Алроса" на виході з Севастополя

За два тижні російська субмарина, а також три пошуково-рятувальні судна російського Чорноморського флоту мають прибути на базу підводних човнів НАТО, що в іспанській Картахені.

Вперше після трагедії "Курська"

Взаємодія субмарини російського ВМФ із пошуково-рятувальними силами НАТО – це перший практичний захід у рамках співробітництва Росії та Альянсу, що відбувається через 11 років по тому, як у Баренцевому морі сталася катастрофа атомного підводного човна "Курськ".

У вас немає необхідної версії Флешплеєра

Вибрати інший медіа-плеєр

Тоді, у 2000 році, розпочавши власну пошукову операцію, Росія погодилася прийняти іноземну допомогу лише через чотири доби. Коли ж за 10 діб норвезькі водолази дісталися аварійної субмирини, виявилося, що загинув увесь екіпаж у складі 118 моряків.

Життя підводників понад усе

2002 року НАТО заснувало серію потужних навчань щодо пошуку та порятунку аварійних субмарин Sorbet Royal. Вони проводяться раз на три роки.

Участь у Sorbet Royal-2005, що відбувалися в італійській затоці Таранто, брали й країни-партнери НАТО, зокрема, українські та російські водолази-рятувальники, а також військові лікарі. Тоді ж керівник навчань британський адмірал сер Джонатан Бенд висловив думку, що найбільшу користь могло б дати навчання за участі серед інших і російської субмарини.

Адмірал Бенд

Адмірал Бенд

"Давайте будемо відвертими: під час трагедії "Курська" весь світ був свідком однозначно затягнутої у часі рятувальної операції. Мені здається, що коли ситуація вимагає невідкладного порятунку життя підводників, нема часу згадувати про велику політику. Всім нам треба об’єднувати наші зусилля, бо у питаннях допомоги постраждалим підводникам нам не треба розподілятись на країни НАТО та країни, що не входять до Альянсу. Чому б, наприклад, у майбутньому у цих навчаннях не взяти участь і російській субмарині?",- сказав Джонатон Бенд, підсумовуючи Sorbet Royal-2005.

Аварія батискафа – остання крапка

Коли ситуація вимагає невідкладного порятунку життя підводників, нема часу згадувати про велику політику. Всім нам треба об’єднувати наші зусилля, бо у питаннях допомоги постраждалим підводникам нам не треба розподілятись на країни НАТО та країни, що не входять до Альянсу

Джонатан Бенд, британський адмірал

У серпні 2005 року у Берінговому морі був врятований батискаф ВМФ Росії із сімома моряками на борту. Батискаф заплутався у риболовній сітці та кабелях на глибині 200 метрів. Його за три доби визволив із полону оперативно доставлений на Далекий Схід британський безпілотний апарат "Скорпіон". До того часу російські моряки вже встигли написати рідним передсмертні записки… Після того випадку командування ВМФ Росії переглянуло ставлення до запрошень НАТО на пошуково-рятувальні навчання.

Рятувальний човен

Підводний човен жовтого кольору - для порятунку людей

На борту російської субмарини …американці

Перед виходом підводного човна Чорноморського флоту Росії "Алроса" на навчання, його відвідали фахівці з міжнародної організації, що опікується пошуком та порятунком аварійних човнів (ISMERLO). Вона має найбільшу у світі базу даних щодо підводних операцій. У випадку аварії ПЧ, ISMERLO здатна оперативно визначити техніку, необхідну для рятування моряків, а також логістику щодо найоперативнішої доставки рятувальних засобів у будь-яку точку світового океану.

У Севастополі моряки Чорноморського флоту продемонстрували американцям пристикування до субмарини російського так званого "рятувального дзвону" - підводного транспортера, що дозволяє евакуювати з підводного човна одразу чотирьох підводників.

Наше завдання – з’ясувати, чи можуть рятувальні засоби НАТО надавати допомогу побудованим за російськими стандартами субмаринам. Bold Monarch якраз і надає можливість удосконалити сумісність технічних засобів під час рятувальних операцій. Адже зазвичай моряків-підводників треба рятувати якнайшвидше. І тут потрібна професійна кооперація

Вільям Ор, головний координатор ISMERLO

За словами начальника управління пошукових та аварійно-рятувальних робіт штабу ЧФ Росії капітана 1 рангу Даміра Шайхутдінова, суть участі "Алроси" у навчаннях Bold Monarch у тому, щоб до типової російської субмарини могли пристиковуватись не тільки російські, а й іноземні рятувальні транспортери, що їх мають провідні морські держави світу.

"Наш човен, а також кілька іноземних човнів будуть імітувати аварійний стан, лягати на грунт і у підводному положенні до них будуть пристиковуватись рятувальні системи інших держав. З човнів будуть фактично виводитись люди. Також під час навчань рятувальне судно Чорноморського флоту Росії "ЕПРОН" буде надавати допомогу підводним човнам з Іспанії, Італії та Португалії", - розповів капітан 1 рангу Дамір Шайхутдінов перед виходом "Алроси" до Іспанії.

У свою чергу головний координатор ISMERLO Вільям Ор пояснив Бі-Бі-Сі, наскільки важливою є технічна сумісність радянсько-російських та натовських підводних систем.

Моряки спілкуються

Моряки мають спільні теми для розмови

"У Радянському Союзі та у Росії було побудовано багато човнів. Частина з них перебувають на озброєнні ВМФ як Російської Федерації, так і інших країн. Наше завдання – з’ясувати, чи можуть рятувальні засоби НАТО надавати допомогу побудованим за російськими стандартами субмаринам. Bold Monarch якраз і надає можливість удосконалити сумісність технічних засобів під час рятувальних операцій. Адже зазвичай моряків-підводників треба рятувати якнайшвидше. І тут потрібна професійна кооперація,- пояснив Бі-Бі-Сі Вільям Ор.

Українські ВМС – в іншому фарватері

Українські ВМС, які у період з 1998 по 2008 рік дуже активно співпрацювали з НАТО, у тому числі й під час навчань Sorbet Royal-2005 та Bold Monarch-2008, не беруть участі у навчаннях в Іспанії.

За планом міжнародного співробітництва Міноборони на 2011 рік, порятункові тренування на підводному човні "Запоріжжя", який ремонтують на 13-му судноремонтному заводі Чорноморського флоту Росії у Севастополі, відбуватимуться з допомогою російських фахівців наприкінці травня під час двосторонніх навчань "Фарватер миру-2011".

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS