Гаазький суд вимагає арешту Каддафі

Прокурор Міжнародного кримінального суду наполягає на арешті лівійського лідера Муаммара Каддафі та двох інших його союзників за злочини проти людяності.

Копирайт изображения Getty
Image caption Генпрокурор Луїс Морено-Окампо вимагає арешту Каддафі та його союзників

Генпрокурор суду Луїс Морено-Окампо сказав, що полковник Каддафі, його син Сеїф аль-Іслам і голова розвідки Абдулла аль-Санусі несуть найбільшу відповідальність за "масштабні й систематичні атаки" проти цивільних.

Судді тепер мають вирішити, чи видавати ордери на їхній арешт.

Лівійський уряд вже заявив, що ігноруватиме це рішення.

Заступник міністра внутрішніх справ Лівії Халід Каім сказав, що Міжнародний кримінальний суд – це "дітище Європейського Союзу, утворене для африканських політиків і лідерів" і його діяльність "викликає питання".

Лівія, подібно до більшості країн Африки і США, не визнає його юрисдикції та ігнорує ухвали, додав представник лівійського уряду.

Каддафі та два його союзники підозрюються у скоєнні двох категорій злочинів проти людяності – вбивство і переслідування, які входять до компетенції суду.

Звинувачення стосуються періоду після початку антиурядових виступів у Лівії 15 лютого.

"Широкомасштабні й систематичні злочини"

"Докази свідчать, що лівійські сили безпеки проводили широкомасштабні й систематичні напади на цивільне населення і допомогли виявити тих, хто несе найбільшу кримінальну відповідальність за ці злочини", - йдеться у заяві обвинувачів.

"Крім того, існує важлива інформація щодо підозри у скоєнні військових злочинів відтоді, як ситуація переросла у збройний конфлікт. Прокуратура здійснить оцінку цих злочинів, зокрема, звинувачення у зґвалтуваннях і атаках проти мешканців країн Африки південніше Сахари", - йдеться у заяві прокурорів.

Очікується, що розслідування, ініційоване Комісією ООН з прав людини, оголосить звіт щодо можливих воєнних злочинів 7 червня.

Як вважають, від 500 до 700 людей було вбито лише у лютому в ході придушення антиурядових повстань силами полковника Каддафі.

Якщо ордер на арешт Каддафі буде видано, це буде друге за всю історію подібне рішення Міжнародного кримінального суду.

Президент Судану Омар аль-Башир звинувачується у злочинах проти людяності, в тому числі у геноциді в Дарфурі.