Таємницю тарантула розкрили!

Тарантул Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Розмір тарантула може сягати 3,5 см

Британські науковці виявили, що тарантул виділяє зі своїх кінцівок нитки павутини, аби утриматися на гладкій вертикальній поверхні.

Відкриття, дані про яке надрукував "Журнал експериментальної біології" (Journal of Experimental Biology), пояснює, як великим павукам вдається уникати потенційно смертельного падіння з висоти.

Науковці вигадали експеримент, під час якого тарантула поклали на дно вкритого спеціальною плівкою акваріуму, який потім перевернули.

Важливо було з’ясувати, що станеться, коли тарантул втратить рівновагу, тому його легенько потрясли, аби його ноги зрушили з місця.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Під час експерименту акваріум, в якому був тарантул, потрясли

Перевіривши поверхню під мікроскопом, науковці виявили мікроскопічні нитки, які тарантул залишив на плівці.

Як і всі павуки, тарантули мають волосяний покрив на кінцівках, але у великого тарантула система, яка дозволяє триматися йому на різних поверхнях, обмежена.

Вперше ідею про те, що тарантули мають якості "Людини-павука" з відомого кінофільму, 4 роки тому висунули німецькі дослідники.

Але інші науковці її відкинули, заявивши, що нитки павутини потрапляють на кінцівки зі спеціального органу тарантула, розташованого ззаду. Тарантул виділяє павутину переважно для того, аби вистеляти нею свою нірку.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption "Ми побачили до 30 шовкових ниток на місці, де тарантул посковзнувся і посунув ногу", - каже д-р Клер Рінд

"Це – надзвичайні істоти, і вони дуже гарно рухаються, що мене дійсно захоплює", - розповіла Бі-Бі-Сі доктор Клер Рінд, яка проводила експеримент.

Вона та її колеги створили для чилійського тарантула спеціальну "арену".

"Неозброєним оком ми не могли побачити слідів павутини, але коли ми перевірили плівку під мікроскопом, то побачили до 30 блискучих ниток там, де тарантул посунув ногу", - розповіла д-р Рінд.

Тепер важливо було довести, що павутину тарантул випускає саме з кінцівок. Тут допоміг мексиканський тарантул Флаффі (Пушок) – домашня тваринка д-ра Рінд.

Коли тарантули ростуть, вони періодично линяють, і д-р Рінд зібрала стару шкіру свого улюбленця.

Вона оглянула ці зразки, як і шкіру чилійських й індійських тарантул, і побачила під потужним мікроскопом, що на кінцівках тарантули є маленькі залози, які виробляють павутину.

Доктор Рінд каже, що ці павуки – далекі родичі, а тому можа припустити, що всі тарантули виділяють павутину з кінцівок.