Мєдвєдєв про Україну: сидіти на двох стільцях неможливо

Російський президент Дмітрій Мєдвєдєв заявив, що Києву доведеться обирати між інтеграцією до ЄС чи зоною вільної торгівлі із Росією, Білоруссю та Казахстаном в рамках Митного союзу.

Image caption Російський президент поставив Київ перед вибором: або-або

"Мене не турбує євроінтеграція України. Ви самостійна держава. Хочете - ідіть в ЄС, якщо на вас там чекають", - заявив Дмітрій Мєдвєдєв під час прес-конференції.

Водночас, він заявив, що у такому разі Київ зіштовхнеться із складностями із інтеграцією у східному напрямку. Російський президент також підкреслив при цьому, що Київ не зможе рухатися одночасно у двох напрямках:

"Не можна сидіти на двох стільцях. Або там, або там. Разом не вийде".

Ці заяви Дмітрія Мєдвєдєва пролунали напередодні зустрічі голів урядів країн СНД у Мінську, де планується підписання нової угоди про зону вільної торгівлі, до якої, як очікується, може приєднатися і Україна.

Водночас на початку цього тижня український міністр закордонних справ Костянтин Грищенко заявляв, що Київ має наміри завершити переговори про асоціацію з ЄС, зокрема, і щодо створення зони вільної торгівлі, до кінця поточного року. Подробиці тут

Газові угоди: не кулуарні, а дачні

Російський президент також коментував так звані "харківські газові угоди", несподівано укладені рік тому під час зустрічі Дмітрія Мєдвєдєва та Віктора Януковича, згідно із якими Україна подовжила термін перебування в Криму російського Чорноморського флоту на 25 років в обмін на знижку у ціні на російський газ.

Пан Мєдвєдєв відкинув "кулуарність" цих угод, що стали несподіванкою не тільки для багатьох оглядачів, але й представників влади. Проте, відповідаючи на запитання, хто був ініціатором підписання цих угод, російський президент відповів, що ідея подібного договору народилася цілком спонтанно:

Копирайт изображения Reuters
Image caption Україно-російські угоди народжуються не тільки під час офіційних зустрічей президентів

"Це ми вигадали із Віктором Януковичем. Можу навіть сказати, де, - у мене на дачі".

Російський президент також назвав "харківські угоди" взаємовигідними, але не "універсальними". Він також наголосив, що Росія готова розглядати питання про внесення змін до чинних газових контрактів. Проте поки ці контракти не змінені, їх треба дотримуватися - вважає Дмітрій Мєдвєдєв.

"Щодо України у Росії немає "упертої" позиції: тільки така ціна, і все. Запропонуйте те, що ви вважаєте правильним, і ми будемо розглядати ці варіанти. Але до того, як оформлені якісь великі формати співпраці, діють ті угоди, що були підписані кілька років тому. І угоди мають виконуватися. Це є очевидним".

Коли змінять контракти...

Київ безуспішно намагається змінити газові контракти, підписані у січні 2009 року у Москві за присутності російського прем’єра Володимира Путіна та тодішнього українського прем’єра Юлії Тимошенко.

Як повідомив напередодні заступник директора департаменту нафти і газу Міністерства енергетики Костянтин Бородін, останні пропозиції Києва щодо зміни газових контрактів полягають у тому, аби формула ціни на газ прив’язувалася не до мазуту та газойлю, які постійно дорожчають разом із нафтою, а до дешевшого вугілля, яке, до того ж, видобувається в Україні.

Крім того, за словами пана Бородіна, Україна пропонує запровадити сезонність цін на імпортний газ.

Цього тижня Київ може відвідати керівник російського Газпрому Олексій Міллєр. Зараз Газпром вдруге провадить переговори із низкою європейських компаній щодо перегляду газових конрактів. Наприкінці минулого року європейським компаніям вдалося переконати Газпром у тому, що ціни на російський газ мають бути знижені. Подробиці тут