Протести підприєців: людей не розігнали

Під стінами парламенту відбулася громадянська акція "Вперед!". Її підтримали понад 200 організацій і профспілок малого та середнього бізнесу. Протест був нечисельним.

Копирайт изображения unian
Image caption Підприємці кажуть, що дії влади позбавляють їх роботи. Лишається протестувати.

Під парламентською будівлею встановили сцену, звідки організатори озвучили свої вимоги до влади. Серед іншого підприємці наполягають на збереженні спрощеної системи оподаткування та відміні єдиного соціального внеску для пенсіонерів і інвалідів. Учасники акції також виступають проти збільшення пенсійного віку і за перегляд прожиткового мінімуму.

Фото дивіться тут.

Дехто також вимагав відставки уряду, президента і парламенту.

У парку поблизу Верховної Ради чатували автобуси з міліцією, однак протест пройшов без порушень порядку.

Але аби організувати акцію 19 травня, підприємці пішли на хитрість.

Як повідомив співголова Ради підприємців при парламенті Євген Шаповаленко, цього разу охочі долучитися до протесту їхали до Києва не організованим транспортом, а власним, або рейсовими автобусами і поїздами – щоб уникнути інцидентів із Державтоінспекцією:

"Я телефонував перевізникам Львівщини, які раніше нам надавали послуги. Вони мені повідомили, що їхні працівники ДАІ попередили про те, що в разі надання нам автобусів їх позбавлятимуть ліцензії. Мовляв, причини для цього знайдуть", - сказав Шаповаленко.

Подібні звинувачення лунали і в ході попередніх акцій підприємців, хоча влада та представники Державтоінспекції заперечували закиди про перешкоджання мітингувальникам.

"До організаторів акції зі східних регіонів були неодноразові телефонні дзвінки із запитаннями: скільки вас їде, на якому транспорті їдете, імена і прізвища... Таке враження, що ми потрапляємо в 37-й рік", - розповів Бі-Бі-Сі луганський підприємець Ігор Запруський, який також входить до Асамблеї малого і середнього бізнесу.

За оцінками організаторів, участь в протесті взяло 5 тисяч людей з різних регіонів. Наступну акцію обіцяють провести у червні.

Президент чекає скарг

Вікор Янукович, перебуваючи в Ужгороді, закликав підприємців скаржитися йому на тих, хто заважатиме вести бізнес. Він визнав, що багато керівників на місцях займаються корупцією, але президент пообіцяв, що це "тимчасове явище".

Також 16 травня уряд ухвалив проект змін до Податкового кодексу, які передбачають виконання деяких вимог протестувальників. Текст законопроекту погодили з координаційною радою з питань малого та середнього підприємництва, проте повний зміст документа досі не оприлюднений.

За прогнозами спікера Володимира Литвина, парламент розгляне зміни до оподаткування вже наступного тижня.

Податки зросли

Image caption Протести періодично відбуваються з осені

Масові акції протесту в Києві почалися після того, як восени оприлюднили проект нового Податкового кодексу. Представники малого та середнього бізнесу наполягають, що нові податкові правила позбавляють їх можливості працювати.

За підрахунками українського тижневика "Фокус", навесні 400 тисяч бізнесів опинилися на грані закриття.

У той же час, в оприлюденому в четвер звіті податкової служби повідомляють, що з початку року надходження податків від представників оптової та роздрібної торгівлі зросли майже вдвічі.

"Я приходжу на роботу і я вже злочинець! Тобто, я не з самого початку не можу вписати в ці цифри", - розповіла Бі-Бі-Сі в ході протесту 19 травня одна з його учасниць, представниця київського ринку Наталія Некрасова. Жінка каже, що суми відрахувань, встановлені урядом, лишають їй надто мало грошей на життя.

Загалом до бюджету надійшло на 60 відсотків більше податків, ніж за минулий рік, твердять в уряді.

Цього разу без арештів?

На початку грудня масові акції за участю підприємців з різних регіонів України відбулися в центрі Києва, але напередодні Різдвяних свят міліція вночі витіснила протестувальників під приводом підготовки до святкувань.

Після того активісти почали повідомляти про тиск та переслідування, проти деяких з них порушили кримінальні справи.

Правоохоронці наполягають, що арешти та виклики активістів пов’язані не з власне протестом, а з іншими порушенням, як, наприклад, пошкодження плитки на Майдані Незалежності.

Хоча у Партії регіонів не приховували ставлення до акції, заявляючи, що Податковий майдан, мовляв, фінансували закордонні фонди та меценати.

Протестувальники у свою чергу наполягають, що їхні протести не політичні.

В березні вони провели автомобільну акцію під гаслом "Відбери в олігархів Україну, поверни її громадянам!". А 14 травня в Києві та інших містах країни провели День гніву – як було анонсовано, це акція усіх невдоволених діями влади громадян.

Однак вона була нечисленною і супроводжувалася сутичками з міліцією, за твердженнями якої, акцію заборонив суд.