Єлизавета ІІ побажала Ірландії процвітання

У своїй єдиній офіційній промові під час візиту до Ірландії, британська королева визнала, що обидві країни зазнали "більше, ніж треба сердечного болю, неспокою і втрат".

Копирайт изображения Getty
Image caption Єлизавета ІІ визнала, що у історії стосунків між Британією та Ірландією, багато чого хотілося б змінити

Єлизавета ІІ почала свою промову під час бенкету у Дублінському замку ірландською мовою.

Як повідомляє кореспондент Бі-Бі-Сі Ніколас Уітчелл, хоча офіційних вибачень за політику Британії щодо Ірландії ніхто не очікував, королева "майже наблизилася до цього".

Єлизавета ІІ визнала, що є багато сумних подій у спільній історії двох країн, щодо яких хотілося б, аби вони відбувалися по-іншому, або ж не відбувалися взагалі.

Вона також висловила "щирий і глибокий жаль" через жертви буремного минулого Британії та Ірландії.

На завершення промови британська королева виголосила тост за процвітання Ірландії.

Під час бенкету Єлизавета ІІ була вбрана у білу сукню, вишиту визерунком із листя конюшини - національного символу Ірландії.

У своїй промові на відповідь президент Ірландської респубілки Мері Макеліс заявила, що попри буремну історію, обидві країни можуть "відкрити нову сторінку" у своїх відносинах:

"Жахливі факти не можуть бути змінені, а втрати і біль - зтерті із пам’яті, але час і щирість можуть пом’ягшити оцінки і погляди, і звільнити місце для чогось нового".

Урочиста вечеря відбувалася у залі, де колись вечеряла королева Вікторія - але це відбувалося ще до того, як Ірландія стала незалежною республікою. Єлизавета ІІ - перший британський монарх, який відвідає Ірландську респубілку після здобуття незалежності.

До цього Єлизавета ІІ поклала вінок до Монументу пам’яті за всіма ірландцями, що загинули у боротьбі за незалежність країни. Вона також відвідала стадіон Croke park, де у 1920 році через стрілянину, відкриту британськими солдатами під час футбольного матчу, загинули 14 осіб. Подробиці тут

Візит Єлизавети ІІ до Ірландії супроводжується посиленими заходами безпеки та масовими протестами проти перебування британського монарха на території Ірландії.

Королева повернеться до Британії у п’ятницю.