Медвєдєв: без спільної ПРО буде Європа 80-х

Президент Росії Дмітрій Медвєдєв знову запропонував Заходу подумати над перспективами створення спільної системи протиракетної оборони в Європі. Інакше, сказав він, можливе повернення до часів "холодної війни".

Копирайт изображения AFP
Image caption Російський генштаб побоюється, що після 2015 року американські ракети зможуть збивати російські

Паралельно зі схожими заявами виступив генеральний штаб російських збройних сил.

На думку Медведєва, необхідно вже зараз домовитися про те, якою буде система протиракетної оборони (ПРО) в Європі до 2020 року. Якщо цього зробити не вдасться, попередив російський президент, "ми отримаємо Європу часів початку 1980-х років".

Російський президент сказав це у п'ятницю. Цього ж дня європейську ПРО обговорювали на конференції у Військовій академії російського генерального штабу. Виступаючи на ній, начальник генштабу генерал армії Ніколай Макаров заявив, що "односторонні дії" американців можуть спровокувати нову гонку озброєнь.

"Через п'ять-шість років почнеться нестримна гонка озброєнь, у тому числі в США, тому що вони теж будуть змушені вживати заходів для захисту", - сказав генерал, який також є першим заступником міністра оборони.

Деякі військові експерти поділяють побоювання російського керівництва і закликають вже зараз думати про засоби подолання американської системи ПРО. Інші сумніваються у тому, що вона становить для Росії реальну загрозу.

Наступного тижня президент Росії зустрічатиметься із президентом США Бараком Обамою, який здійснюватиме європейське турне. Тема ПРО, як очікують, буде однією із провідних на переговорах.

Перехоплювачі в Польщі Як стверджують російські генерали, після 2015 року американська система ПРО в Європі зможе збивати російські міжконтинентальні балістичні ракети.

За словами начальника головного оперативного управління генштабу генерал-лейтенанта Андрія Третяка, через чотири роки американці істотно модернізують свої ракети і збільшать їх чисельність у Польщі до 300.

У цьому випадку, вважає він, "з'являється реальна можливість поразки російських міжконтинентальних балістичних ракет і балістичних ракет підводних човнів".

Проте деяким військовим експертам ці прогнози здаються не переконливими.

"Як можна з Польщі збивати балістичні ракети з підводних човнів, які, вочевидь, запускатимуться з акваторії північних морів?", - запитує заступник директора Інституту політичного і військового аналізу Алєксандр Храмчихін. Він визнає, що протиракети в Польщі теоретично зможуть перехоплювати ракети "найзахідніших російських дивізій: у Тверській, Івановській та Калузькій областях".

Однак, у здійснення цієї можливості на практиці експерт не вірить.

Крім того, російські військові вчергове говорять про необхідність юридичних гарантій того, що американська система ПРО не спрямована проти Росії.

Image caption Росія бачить в американських планах загрозу власній безпеці

Тим часом, ще у березні міністр оборони США Роберт Гейтс, перебуваючи з візитом у Москві, визнав: навряд чи Вашингтон зможе дати Москві подібні гарантії.

Таким чином, він фактично ще раз підтвердив, що США розвиватимуть свою систему протиракетної оборони в Європі, незважаючи на заперечення Москви та пропозицію російського президента створити спільну зі США і НАТО систему ПРО.

З цією ініціативою Дмітрій Медведєв виступив у листопаді 2010 року на Лісабонському саміті Північноатлантичного альянсу. В основу "колективної ПРО" повинен був лягти так званий секторальний підхід: кожен учасник системи відповідає на свою ділянку.

Однак прогресу у розвитку спільної євроПРО, за загальним визнанням експертів, до цього часу немає.

Новини на цю ж тему