Російська церква виступила проти "вічного вогню"

День Перемоги у Москві Копирайт изображения Reuters
Image caption Росія бучно святкує День Перемоги

Російська православна церква скритикувала те, як у Росії відзначають День Перемоги.

Речник РПЦ заявив, що "вічний вогонь" є поганським символом, який не має відношення до вшанування загиблих воїнів.

Раніше офіційне церковне видання "Журнал Московської патріархії" написало, що святкування Дня Перемоги схоже на "громадянську релігію", яка засновується на "поганських цінностях".

Експерти вважають, що з одного боку церква у такий спосіб висловлює невдоволення тим, як останнім часом в Росії відзначається День Перемоги, з іншого - це може бути проявом образи церкви на радянську владу.

"Спасибо деду за победу"

Редактор журналу РПЦ Сергій Чапнін написав у своїй статті, що святкування перемоги виглядає як "громадянське релігійне дійство".

"В основі цієї громадянської релігії є поганські цінності та символи, лише частково модернізовані комуністичною пропагандою. І ритуальні форми цієї релігії, частково, передбачають всезагальне поклоніння вогню".

Московський журналіст, член Громадської палати Росії Максим Шевченко, в інтерв'ю російській службі Бі-Бі-Сі сказав, що святкування Дня Перемоги останніми роками схоже на національне шоу і стало для росіян зайвим приводом "гульнути", і саме це засуджує церква.

"Гадаю, що істерія, яку ми спостерігаємо 9 травня, виходить за межі здорового глузду. Люди пишуть на своїх машинах "Спасибо деду за победу", в москвоських стриптиз-клубах замовляють танець під вигуки "Спасибо деду за победу", - каже журналіст.

На його думку, це ніяк не стосується людей, "які билися на руїнах Сталінграда".

Образа церкви

Водночас, історик Олександр Дюков зауважує, що Росія - світська держава і не розуміє, чому церква висловлює претензії до радянських заходів.

Він нагадує, що православна церква віддавна "специфічно" ставиться до Великої вітчизняної війни. Він вважає, що подібні висловлювання є проявом образи церкви на радянську владу.

Копирайт изображения AP
Image caption Російського патріарха Кирила вважають впливовим в Росії

"Безумовно, це відлуння образи, це спроба через багато років взяти реванш за свої страждання, однак те, що церква робить це зараз і у такій формі, виглядає, м'яко кажучи, не дуже розумно", - сказав Бі-Бі-Сі історик.

СРСР чи церква?

Оглядачі відзначають, що за часів правління Владіміра Путіна в Росії на державному рівні провадиться політика героїзації радянського минулого. Російські керівники часто говорять про велич СРСР, правонаступницею якого є Росія.

Соцопитування свідчать про зростання популярності постаті Йосипа Сталін серед росіян.

Водночас, в Росії останніми роками також значно зросла кількість вірян православної церкви.

Оглядачі вважають, що вплив Російської православної церкви особливо посилився після того, як її очолив патріарх Кирил.

Його вважають однією із найвпливоіших постатей у російській політиці.

Церква зазвичай цілковито підтримує російське керівництво.