В Ісландії знову ожив вулкан. Вивчають попіл

Ісландська влада ввела заборону на місцеві авіапольоти по тому, як почалося виверження найактивнішого вулкана країни - Грімсвотн.

Копирайт изображения AP
Image caption Грімсвотн є найактивнішим вулканом в Ісландії, втім йому не пророчать таких збитків, як минулого року завдав Ейяфьятлайокудль

Попри те, що клуби диму здійнялися на 20 кілометрів у небо, ісландський метеоцентр запевняє, що виверження не мало б спричинити масштабних збоїв авіасполучення, як це було минулого року після виверження іншого вулкану - Ейяфьятлайокудля.

То було найбільше закриття авіапростору з часів Другої світової війни. Приблизно 10 мільйонів пасажирів опинилися у тривалих чергах, в аеропортах панував хаос, і в декого виникали сумніви, чи такі заходи були справді необхідними. Але уряди країн побоювалися, що частки вулканічного пилу, потрапивши до двигунів літаків, можуть спричинити їх зупинку.

Нещодавні наукові дослідження підтвердили, що жорсткі заходи безпеки були виправданими.

"Інший" попіл

Image caption В 2010 вулкан зі складною назвою спричинив хаос по всій Європі

Поки польоти заборонені в зоні приблизно 200 кілометрів навколо вулкану, експерти з'ясовують, який вплив на авіатранспорт може мати попіл цього разу. Але влада не очікує, що він буде подібним до минулорічного.

Геофізик з Університету Ісландії Пелл Ейнарссон називає виверження 2010 року рідкісною подією:

"Попіл від виверження Ейяфьятлайокудля поширювався невпинно і був дрібнозернистим. А зола від Грімсвотна є більш масивною, вона швидше падає на землю і тому не повинна становити такої небезпеки", - вважає Пелл Ейнарссон.

Хоча ззовні принципових відмінностей немає, розповів Бі-Бі-Сі пілот внутрішніх авіаліній Icelandair Тор Крістінссон, який пролітав поруч із вулканом у суботу:

"Усе виглядає принаймні так само погано, як минулого року, і схоже, що ситуація може погіршитися. Хмара така ж сама, а то й ще більша".

Але авіаперевізники не очікують, що виверження вплине на міжнародне сполучення.

Вулкан Грімсвотн розташований під найбільшим у Європі льодовиком Ватнайокулль - у південно-східній частині Ісландії.

Востаннє він нагадав про себе у 2004 році. Тоді, за повідомленнями агенції Reuters, трансатлантичні рейси перенаправляли на південь від Ісландії, але аеропорти залишалися відкритими.