WSJ: Газові велетні борються у Польщі

The Wall Street Journal пише, що газові війни відбуваються не тільки в Україні: У Польщі бізнесові та політичні інтереси Росії та США перетнулися на ґрунті сланцевого газу.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Підготовчі роботи до видобутку сланецвого газу у польському Ґжебовіку

Відтоді, як у квітні цього року американська Адміністрація з енергетичної інформації заявила, що Польща може володіти запасами понад 5 трильйонів кубометрів сланцевого газу, в країні почалися дискусії щодо доцільності його видобутку.

З одного боку, такі запаси забезпечили б потреби Польщі у природному газі на 300 років наперед при збереженні нинішнього рівня споживання, а відтак, значно знизили б залежність країни від поставок газу із Росії. З іншого боку, польська преса дедалі активніше пише про протести жителів тих регіонів, де вже розпочалися підготовчі роботи для буріння. Учасники акцій протесту занепокоєні екологічними наслідками видобутку сланцевого газу.

Буріння та підготовку до видобутку сланцевого газу у Польщі здійснюють переважно американські компанії, які прийшли на польський ринок одразу, як інформація про значні запаси цього газу була підтверджена. Нині США є лідером у розробці та застосуванні технологій видобутку сланцевого газу, завдяки яким за підсумками минулого року США вдалося випередити Росію і стати найбільшим видобувачем газу у світі. Подробиці тут

На цьому тлі, як пише WSJ, питання енергетики змушений коментувати міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Пояснюючи, які переваги може дати Польщі зменшення залежності від російських енергоносіїв, пан Сікорський підкреслив, що всі нові технології передбачають певну частку ризику, проте, як він заявив, полякам "не варто боятися, а просто пильнувати свої інтереси". Він також наголосив на потребі постійних пояснень громадськості змісту технології видобутку сланцевого газу та її екологічних наслідків, а також нагадав, що і самі технології постійно вдосконалюються.

Коли ж міністра закордонних справ Польщі напряму спитали, хто стоїть за кампанією з дискредитації видобутку сланцевого газу, урядовець відповів: "Спробуйте здогадатися".

Невизначеність, як веде далі WSJ, дещо прояснив спеціальний представник США з питань енергетичної безпеки у Євразії Річард Монінгстар.

"Наші російські друзі ставляться дуже серйозно до цього питання", - заявив американський дипломат. Водночас він висловив переконання, що Росії не тільки не вдасться перешкодити впровадженню технології видобутку сланцевого газу у світі, але й припустив, що з часом Росія сама почне видобувати цей газ.