Навчання у Чорному морі. Для моряків чи політиків?

У Севастополі - навчання "Фарватер миру 2011"
Image caption "Фарватер миру-2011" проходить за стандартами, що збереглися із часів СРСР

Російсько-українські морські маневри "Фарватер миру-2011" розпочалися у Чорному морі.

Командувач Чорноморського флоту Росії віце-адмірал Владімір Корольов назвав ці навчання "демонстрацією прагнення двох братніх флотів до стабільності та миру у Чорноморському регіоні".

Тема "Фарватера миру-2011" - проведення спільної миротворчої операції у кризовому районі. Морські піхотинці, кораблі та морська авіація обох країн покликані допомогти віртуальній державі, що отримала назву "Центральна Країна".

За сценарієм маневрів, кризова ситуація спричинена загостренням серед місцевого населення релігійно-етнічних протиріч, до того ж посилених наслідками несподіваного землетрусу.

Начальник штабу ЧФ, віце-адмірал Олександр Троян вважає тему маневрів дуже актуальною. "Локальні військові конфлікти останніх десятиліть, що охопили Кавказький регіон, потребували морських піхотинців Чорноморського флоту для виконання бойових завдань. Азербайджан, Грузія, Абхазія, Чечня стали новим випробуванням для наших десантників", - заявив Олександр Троян.

Готуючи навчання, моряки двох країн зіткнулись із проблемою вже різних керівних документів, що мають гриф "таємно". Українські документи більше адаптовані під НАТО, у росіян – свої напрацювання.

"Ще під час минулорічного "Фарватера миру" ми визначили, що користуватимемось тими документами, що залишились з часів Радянського Союзу. Вони зрозумілі обом сторонам", - розповів Бі-Бі-Сі начальник управління бойової підготовки російського ЧФ Олександр Чесноков.

Image caption Українські і російські моряки все частіше - разом

Водночас, не для запису українські моряки кажуть, що їм не подобається працювати за радянськими – нехай і непоганими, але вже застарілими – методиками. Але є наказ з Києва.

Також українські офіцери нарікають, що за ініціативи російської сторони протягом двох останніх місяців достатньо динамічний план "Фарватера миру-2011" врешті-решт був значно спрощений.

Російська сторона також спростила заплановану раніше тренувальну рятувальну операцію з допомоги українському підводному човну "Запоріжжя", який після ремонту проходить базові випробування на російському судноремонтному заводі у Севастополі.

Тож багато хто із експертів припускає, що головна мета маневрів - не підвищення бойової підготовки моряків, а демонстрація політичної волі збройних сил двох країн до співпраці. Кажуть також про те, що для Росії важливим є вилучення українських моряків із кооперації з НАТО на користь ВМФ Росії.

Навчання "Фарватер миру" були відновлені після підписання харківської угоди про пролонгацію перебування російського Чорноморського флоту у Криму.