Чому Київ не має кандидата на голову МВФ?

Розпочинається висунення кандидатів на посаду голови МВФ. Чому Київ не висуває свого кандидата? І чому така можливість навіть не обговорюється? Ці питання Бі-Бі-Сі прокоментував Ерік Найман, керуючий партнер інвестиційної компанії "Капітал Таймс".

Копирайт изображения Reuters
Image caption Міністра економіки й фінансів Франції Крістін Лаґард називають однією із найвірогідніших претендентів на крісло голови МВФ
Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Ерік Найман: По-перше, є проблема – Україна є одним з найбільших одержувачів грошей від МВФ. Тому українець фізично не повинен очолювати цю організацію. Чи навіть бути у керівних органах. Окрім того, вага України в МВФ надто маленька, щоб вона впливала на призначення такої людини. І плюс до цього – в Україні немає кандидатів, які могли б пересилити своїм авторитетом кандидата від інших країн, економічно більш вагомих.

Бі-Бі-Сі: А чи взагалі є в Україні такі банкіри, які за своїм життєвим досвідом, за знаннями макроекономічної ситуації, фінансової сфери, могли хоча б теоретично претендувати на це?

Ерік Найман: Тут мало знань, тут потрібен авторитет на міжнародній арені. Тобто, питання насамперед авторитету серед міжнародних фінансистів та економістів.

Бі-Бі-Сі: Нещодавно було повідомлення, що банкір з Казахстану, який очолює тамтешній центробанк, міг би бути претендентом. Наскільки це реально? І загалом, чи є у країнах СНД людина, яка могла б бути, як ви кажете, достатньо авторитетною для такої посади?

Ерік Найман: Вкрай малоймовірно, що хтось із країн СНД отримає таку можливість у найближчі роки. Скоріше, можна говорити навіть про азійську країну чи латиноамериканську.

Бі-Бі-Сі: Також були повідомлення, що країни, які розвиваються наполягають, щоб це був представник саме від них. Чи можемо ми побачити керівника МВФ не зі "Старої Європи"?

Ерік Найман: Таке можливо. Звичайно, якщо так, то в МВФ відбудеться ціла революція. Бо тоді країни Європи відчуватимуть себе скривдженими. Вони можуть почати вести "підкилимову" боротьбу проти такого голови, якщо він буде.

Але це важко і малоймовірно. Думаю, навряд чи хтось зараз піде на конфлікт з країнами "Старої Європи". І ймовірніше за все, це кандидат буде саме від Європи.

Копирайт изображения AP
Image caption Посада керівника МВФ є вакантною після того, як Домінік Стросс-Кан пішов у відставку, аби врегулювати сексуальний скандал.

Бі-Бі-Сі: Наскільки важливою є посада голови Міжнародного валютного фонду у фінансовій ситуації у світі? Тобто, на що впливатиме та людина, призначення якої ми можемо побачити приблизно за місяць?

Ерік Найман: Економічна роль МВФ під час кризи багаторазово підсилилася. По-суті, це позичальник останньої інстанції для більшості країн, включно з Грецією чи Португалією…

І це прообраз світового центрального банку. Тому це дуже важлива роль і дуже важлива позиція.

Це також може бути побудова нової фінансової моделі. Можливо, нова світова резервна валюта, чи співучасть у створенні такої валюти. Зараз перед глобальною економікою стоять великі виклики.

Бі-Бі-Сі: Чи правильно я вас зрозумів? Ви говорите, що ця людина визначатиме напрямки діяльності відповідно до своєї ваги і своїх амбіцій?

Ерік Найман: Залежить від того, як зарекомендує себе ця людина. Наскільки буде "пробивною" і політично активною.

Тому що голова МВФ – це більше політик, ніж економіст. Мало бути гарним економістом, потрібно бути чудовим політиком. І наскільки вдасться новому голові бути успішним саме з політичної точки зору, настільки важливою буде роль МВФ.

Бі-Бі-Сі: І як ви думаєте, чи велика бійка буде за цю посаду? Зараз кандидатами називають щонайменше десять людей і це тільки початок…

Ерік Найман: Можливо, це буде однією з тем для переговорів президента США Барака Обами, який зараз прилетів до Європи.

Я думаю, що за підсумками переговорів на найвищому рівні, буде визначена кандидатура.

Бі-Бі-Сі: Тобто, кандидатура, яка матиме найбільші шанси?

Ерік Найман: Якщо цю кандидатуру підтримають США і Європа, цього буде достатньо.

Із Еріком Найманом розмовляв Олександр Бондаренко.

Новини на цю ж тему