Студенти проти міністра, міністр проти фондів

Напередодні початку вступної кампанії до вишів між міністерством освіти та студенськими і громадськими організаціями спалахнув новий конфлікт.

Копирайт изображения unian
Image caption Студенти знову вийшли проти ініціатив Табачника. Хоча не всі

Критика на адресу відомства під егідою Дмитра Табачника час від часу лунає упродовж всього періоду його роботи. Але протистояння загострилося з новою силою після того, як міністерство освіти, науки, молоді та спорту закінчило роботу над проектом закону "Про вищу освіту".

"Принципова позиція Міністерства полягає у підтримці пропозицій студентів до законопроекту, і ми будемо відстоювати збільшення стипендій до рівня мінімального прожиткового мінімуму, незмінність плати за навчання протягом навчання, збереження фінансування діяльності органів студентського самоврядування", - так документ описує сам міністр Табачник і додає, що він дасть вишам більше свободи.

У відповідь Сергій Квіт - ректор Києво-Могилянської академії - каже, що за духом законопроект пострадянський:

"Понад 100 положень законопроекту регламентують повноваження міністерства щодо університетів. Тобто, вони не матимуть автономії і практично усунуті від формування змісту освіти", - заявив пан Квіт "Газеті по-українськи".

Хто платить за мітинги?

У середу обговорення нових норм закону про освіту вилилося на вулиці. У той день відбулося дві окремі акції із протилежними настроями.

Перша під гаслами "Проти деградації вищої освіти" відбулася в Києві та багатьох містах України під наглядом міліції. Організатори активно анонсували її в соціальних мережах в інтернеті і висловлювали побоювання, що пропонований міністерством документ завуальовано дозволяє збільшувати плату за навчання і, попри попередні переговори зі студентами, все ще дискримінує спудеїв, абітурієнтів та викладачів.

Image caption Дмитро Табачник не бачить підстав для протестів

Водночас під стінами уряду відбулася контракція під назвою "Всеукраїнський студентський форум" за участі лідерів студентського самоврядування. По завершенню учасники звернулися до президента із проханням підтримати міністерський закон, а Дмитро Табачник вийшов подякувати їм за участь.

За акціями послідували взаємні звинувачення. Міністр Табачник вважає, що підстав для протестів немає, а вуличні акції проти законопроекту провокують і оплачують іноземні фонди. Раніше від представників Партії регіонів вже лунали подібні звинувачення.

Натомість, кілька громадських об'єднань, які організували кампанію "Проти деградації вищої освіти", поширили заяву, буцімто студентів до акції підтримки міносвіти залучали примусово або за гроші.

Прогрес чи регрес?

Зміни в системі освіти передбачені у принаймні двох проектах законів. Один з них розробила група фахівців від міністерства. У грудні документ спричинив протести невдоволених студентів, і його винесли на доопрацювання та громадське обговорення.

Тепер у міністерстві наполягають, що всі пропозиції студентів та експертів враховані. Зокрема, стипендії обіцяють підняти до прожиткового мінімуму, а плату студентам-контрактникам не змінювати протягом усього періоду навчання.

Копирайт изображения direct action.org.ua
Image caption Студенти і експерти мають низку вимог до міністерства

Однак у громадянській мережі "Опора", яка серед іншого моніторить стан освіти в Україні, вважають, що до обговорення долучили здебільшого лояльних до пропозицій міністерства представників, а вимогам часу більше відповідає проект закону від депутатів на чолі з регіоналом Юрієм Мірошніченком. Той же, який підтримує Дмитро Табачник, суттєво обмежує права та свободи вишів, - кажуть в "Опорі":

"Наша позиція тут категорична - остання редакція законопроекту, підготовлена міністерством освіти, є регресивною. Декларовані паном міністром прогресивність документу, автономія вузів, розширення студентського самоврядування не мають під собою ґрунту", - заявив Бі-Бі-Сі керівник освітнього напрямку "Опори" Микола Кузін.

Також в організації зауважують, що проект закону при вступі до вишів вводить ще й так-званий "бал університету", що, на думку експертів, може повернути корупцію при вступній кампанії. Цього року абітурієнтів зараховуватимуть на навчання за результатами зовнішнього незалежного оцінювання та шкільного атестату.

Для участі в тестуванні, яке починається 2 червня, зареєструвалися майже 260 тисяч людей.

Новини на цю ж тему