Світ реагує на арешт Ратко Младіча

Караджич і Младіч Копирайт изображения AP
Image caption На цьому фото панове Караджич і Младіч сидять поруч. Тепер вони сидітимуть поруч у Гаазькому трибуналі

Арешт генерала Младіча викликав у світі гостру реакцію.

Білий Дім заявив, що арешт продемонстрував, як було сказано у заяві, що справедливість "наздожене подібних злочинців".

Кетрін Ештон, голова зовнішньої політики Європейського Союзу, високо оцінила сміливі дії сербських властей, назвавши арешт дуже позитивним розвитком для Євросоюзу і передовсім для верховенства права у самій Сербії.

Колишній головний обвинувач Міжнародного трибуналу ООН з колишньої Югославії Карла дель Понте заявила, що проблем із доведенням провини пана Младіча у суді не буде.

"Думаю, для нас не буде проблемою отримати свідчення проти Младіча. Проти нього є величезний обяг свідчень. Проблемою був його арешт. Було б бездоганно одночасно мати в суді і Караджича, і Младіча, якщо слухання справи Караджича не будуть занадто довгими, адже знадобиться багато часу на те, щоб викласти всі свідчення. Було б добре, аби вони вдвох постали перед судом".

Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт був посередником у Балканському конфлікті і колишнім посланцем ЄС у регіоні. Відповідаючи на запитання, чому так довго не могли затримати Младіча, він провів паралелі із розшуком Осами бін Ладена.

"Як ви знаєте, був ще один розшукуваний. Американці з усіма їх ресурсами шукали його десять років. Такі справи бувають нелегкими. Чимало зусиль пішло на затримання Караджича, суд на яким уже триває. Ми завжди знали, що Младіча знайти буде важче. У нього була мережа підтримки і це його довгий час рятувало. Його певний час захищали сербські власті до президента Тадіча. В цьому немає сумніву".

Борис Тадіч назвав арешт важливим кроком для Сербії на шляху до приєднання до Європейського Союзу.

"Я пишаюся цією операцією і хочу поздоровити всіх до неї причетних - уряд, органи безпеки і розвідку. Це добре для Сербії, що цю сторінку нашої історії вже перегорнуто. Ми відкрили нові можливості для співпраці з усіма країнами в регіоні заради кращого майбутнього. Я переконаний, що всі двері для нашого членства у ЄС тепер є відкритими".

А тим часом головний прокурор трибуналу з воєнних злочинів Серж Брамметц вважає, що Сербія зробила недостатньо для арешту Ратко Младіча.

Image caption Камера для арештантів у Гаазькому трибуналі ООН

Президент Тадіч ці закиди категорично відкинув: "Звіт Сержа Браметца на той час вже було надіслано, можу вас запевнити, що вся його критика - це вже неправда. Уряд співпрацював із Гаазьким трибуналом, і вся ця критика більше немає сенсу".

А тим часом виступаючи на сербському телебаченні, заступник керівника націоналістичної Сербської радикальної партії Драган Дороровіч назвав арешт генерала Младіча "огидним" і попередив, що будь-який судовий процес стане загрозою для майбутнього Республіки боснійських сербів.

"Я пропонуватиму негайно зібрати протест проти арешту Ратко Младіча, закликатиму всіх громадян взяти участь у тому протесті і мирно продемонструвати нашу незгоду із цим огидним актом. Його наслідки можуть позначитися на Республіці боснійських сербів. Суд над Ратко Младічем поставить республіку і її виживання під загрозу".

Новини на цю ж тему