Кучму судитимуть не за вбивство Гонгадзе?

Генеральний прокурор Віктор Пшонка упевнений, що екс-президент Леонід Кучма не мав наміру вбивати журналіста Георгія Гонгадзе.

Копирайт изображения AFP
Image caption Справу проти Кучми порушили через 6 років проти його відходу від влади

А тому його обвинувачують лише у перевищенні службових повноважень, - сказав Пшонка в інтерв‘ю українській газеті "Дзеркало тижня".

"Кримінальну справу порушено за перевищення службових повноважень. У Кучми не було умислу на кінцевий результат трагедії", - заявив Пшонка, відзначивши, що у справи Гонгадзе завжди було політичне тло, включно з акцією протесту "Україна без Кучми", і за всім цим, за словами генпрокурора, "стояли різні люди, зацікавлені в одному чи іншому результаті цієї справи".

"Врешті-решт ми зібрали всі матеріали, які стосуються Кучми, в одній справі...Слідство досліджувало все, що пов'язане з Кучмою. Хай суд зважить всі "за" і "проти" і відповість, нарешті, на це питання", - сказав Пшонка.

Розслідували за місяць

Кримінальну справу проти другого президента України Леоніда Кучми, якого звинуватили у перевищенні влади й службових повноважень, що призвели згодом до вбивства журналіста, генпрокуратура порушила 21 березня 2011 року, тобто, через 6 років після його відходу від влади.

Понад місяць, поки тривало розслідування справи, екс-президент перебував на підписці про невиїзд, слухняно ходив на допити у слідче управління генпрокуратури і навіть погодився на очну ставку з головним обвинуваченим у вбивстві журналіста колишнім чільним міліціонером Олексієм Пукачем та екс-майором державної охорони Миколою Мельниченком, який стверджує, що провадив прихований запис розмов у кабінеті Кучми.

Прокуратура заявила, що аудіозаписи Мельниченка долучили до матеріалів справи. Однак, судячи з заяв адвокатів Кучми, вони наполягатимуть, аби суд не визнав ті записи речовим доказом у справі, після чого довести, що Кучма давав наказ убити журналіста, навряд чи буде можливо.

На розслідування кримінальної справи проти Кучми пішло трохи більше місяця. 26 квітня генпрокуратура оголосила про завершення слідства і запросила потерпілих знайомитися з її матеріалами.

Виконавців засудили

Кілька років тому в Україні засудили до понад 12 років позбавлення волі трьох міліціонерів, яких суд визнав виконавцями убивства.

Нещодавно прокуратура завершила слідство у справі колишнього міліцейського високопосадовця Олексія Пукача, який нібито зізнався, що власноручно душив журналіста.

Однак родина Гонгадзе та опозиція наполягають на тому, аби були покарані не лише виконавці та організатори злочину проти журналіста, а й ті, хто його замовив.

Коли почнеться судове слухання справ Пукача та Кучми, наразі невідомо.

Можливе покарання

23 березня прес-служба благодійного фонду Кучми "Україна" повідомила, що справу порушено за ч. 3 ст. 166 чинного на час скоєння злочину Кримінального кодексу 1960 року (перевищення влади або посадових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки), яка передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 12 років.

Згідно з іншою статтею цього ж кодексу, особа не може бути притягнута до кримінальної відповідальності, якщо від дня скоєння нею злочину, за яким за законом може бути призначене суворіше покарання, ніж позбавлення волі строком на 5 років, минуло 10 років.

Кримінальну справу проти Леоніда Кучми порушили через 11,5 років після зникнення журналіста Гонгадзе.