Саміт у Варшаві й уроки демократії

Президенти Польщі і Чехії на саміті Копирайт изображения AP
Image caption У саміті беруть участь лідери 20 країн Центральної Європи

У Польщі почався саміт країн Центральної Європи за закритими дверима за участі 20 країн. Президенти Сербії і Румунії відмовилися від запрошення через присутність на зустрічі президента Косово, незалежність якого вони не визнають.

Пізніше у п’ятницю до саміту має приєднатися президент США Обама. Візитом до Польщі він завершить європейське турне.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Президент України бере участь у саміті

У зустрічі також бере участь президент Янукович, який, зокрема, має обговорити енергетичні питання з польським президентом.

Як пише польська преса, візит Обами до Польщі відбувається на тлі спаду в американо-польських стосунках. Від візиту не очікують прориву і доленосних рішень.

Ентузіазм поляків "охолов"

Як каже кореспондент Бі-Бі-Сі у Варшаві, Польща й досі вважається однією з найбільш проамериканських країн у Європі. Польські уряди надсилали війська до Іраку, Афганістану і погодилися розмістити на своїй території протиракетний щит США.

Але тепер, як каже наш кореспондент, цитуючи міністра закордонних справ Польщі Сікорського, запал поляків охолов: замість того аби беззастережно довіряти рішенням США, поляки тепер вироблятимуть свою позицію – сказав міністр. Зараз Польща не бере участі в операціях у Лівії.

Однією з причин більш зрілого, як каже польський міністр, підходу Варшави, є те, що Вашингтон не дотримувався своїх обіцянок. Крім того, Польща – член ЄС і польські посадовці їздять до Брюсселя, де вони є гравцями, яких там не можуть ігнорувати.

У той час, як Вашингтон це може робити, і поляки, як каже наш кореспондент, цей урок засвоїли.

Під час візиту Обами до Польщі має йтися про можливе періодичне розміщення американських літаків на території Польщі.

Демократія на "периферії" Європи

Президент Польщі, яка у липні перебирає голосування в ЄС, сказав, відкриваючи саміт, що лідери країн Центральної Європи зустрічаються, аби обговорити, як підтримати демократичні перетворення не лише в регіоні, але й за його межами, маючи на увазі події в Північній Африці та на Близькому Сході.

Очікується, що під час урочистої вечері у п’ятницю з президентом Обамою лідерів Центральної Європи йтиметься про уроки демократичних перетворень для арабського світу.

Міністр закордонних справ Польщі був першим європейським міністром, який зустрівся з повстанцями в Лівії 11 травня.

Варшава також відрядила Леха Валенсу, колишнього лідера Солідарності, до Тунісу для зустрічі з перехідною адміністрацією.