У Газпрому проблеми на європейському ринку

Через скорочення споживання газу у Європі, а також на тлі регулювання цін на газ для російських споживачів, Газпрому буде складно виконувати свої інвестиційні програми - заявив заступник голови правління компанії Валерій Голубєв.

Image caption Попри те, що Газпром має відданих лоббістів у Європі, поставки російського газу до ЄС скорочуються

"Світова кон’юнктура на сьогодні є не дуже сприятливою: ми спостерігаємо суттєве падіння споживання газу на європейському ринку. Все це створює для нас великі проблеми", - заявив пан Голубєв під час слухань у Державній Думі, присвячених розвитку російської газової галузі.

Проте лише минулої суботи голова правління Газпрому Олексій Міллєр доповів російському президентові Дмітрію Мєдвєдєву про те, що у травні експорт російського газу до Європи перевищив показник минулого року на третину, і що через події у Лівії та на Близькому Сході, а також японської "атомною кризою" "всі рекорди б’є зростання постачання у далеке зарубіжжя".

Скорочення споживання газу у Європі оглядачі пов’язують як із тим, що європейська економіка ще не повністю оговталася від наслідків економічної кризи 2008-2009 років, так і з ухваленою у 2008 році стратегією, яка передбачає, що до 2020 року до 20% енергії у ЄС має надходити із відновлюваних джерел.

Російські "потоки" обходять Україну, "Набукко" обходить Росію

Минулого тижня Газпром презентував у Брюсселі запуск першої гілки трубопроводу "Північний потік", через який, за словами керівника Газпрому Олексія Міллєра, транзит російського газу територією України може скоротитися на 20%. Подробиці тут

Газпром також презентував європейським чиновникам проект нового газогону "Південний потік", що має пройти через дно Чорного моря, і яким Москва хотіла б транспортували лише російський газ.

Ці європейські презентації Газпрому відбуваються напередодні підписання угоди про створення консорціуму із будівництва "Набукко" - іншого газогону, яким до Європи має постачатися газ із каспійського регіону, оминаючи Росію.

На початку цього року низці європейських компаній вдалося переконати Газпром у потребі перегляду газових контрактів та зниження ціни на російський газ у зв’язку із надходженням на європейський ринок великої кількості скрапленого газу, а також розвідкою покладів сланцевого газу у Європі. Подробиці тут

Особливості зниження цін на російський газ для України

Тим часом українському керівництву ніяк не вдається домогтися подібних результатів у переговорах із Газпромом щодо перегляду ціни на російський газ чи самої формули, яка визначає цю ціну.

Днями Київ подав на розгляд Газпрому офіційні пропозиції щодо зміни газових контрактів.

Зокрема, як заявив прем’єр-міністр України Микола Азаров, 7 червня у Москві сторони обговорять пропозицію Києва щодо зниження ціни на російський газ до 240 доларів із нинішніх 350 доларів за тисячу кубометрів.

Російське ж керівництво вже неодноразово давало зрозуміти, що погодиться на перегляд чинних газових контрактів хіба що в обмін на отримання контролю над українською газотранспортною системою, наприклад, за рахунок створення СП між українським Нафтогазом та російським Газпромом.

Проте після зустрічі із керівником Газпрому Олексієм Міллєром минулого тижня у Києві, президент України Віктор Янукович категорично виключив можливість злиття двох компаній.