ООН прогнозує подорожчання харчів

Цьогорічна весняна спека у Європі може призвести до скорочення врожаю та подальшого зростання цін на харчі у світі - вважають експерти ООН. Їхні побоювання поділяють метеорологи.

Копирайт изображения AP
Image caption Такі пожежі, що минулого року знищили до третини врожаю зернових у Росії, стануть частішими, і поширяться на всі сільськогосподарські регіони світу

Продовольча і сільськогосподарська агенція ООН (FAO) вирішила переглянути власні попередні оптимістичні прогнози щодо цін на харчі у світі.

Подорожчання харчів, за прогнозами фахівців агенції, має початися вже найближчими тижнями, якщо посушлива погода не зміниться.

Раніше в ООН передбачали поступове підвищення цін на харчі у межах 4-5% на рік.

"Для Європи червень починається дуже несприятливо. Без дощів вже не можна обійтися. Якщо ця ситуація збережеться - ціни стрімко зростуть", - заявив старший економіст агенції ООН з продовольства Абдольреза Аббассіан.

На початку цього року ціни на харчі у світі сягли рекордного рівня. До цього подорожчання, за оцінками експертів, долучилися Росія та Україна, які після посушливого літа 2010 року вирішили обмежити свій зерновий експорт. Подробиці тут

Клімат б'є по харчах

Одночасно із песимістичними прогнозами ООН, Всесвітня метеорологічна організація повідомила про те, що виробництво харчів у світі може скоротитися через глобальні зміни клімату.

"Різкі кліматичні зміни стануть частішими у майбутньому, особливо, що стосується періодів сильної спеки та потужних опадів. Ці фактори, разом зі скороченням кількості дощів у деяких регіонах, зокрема, у Середземномор’ї та Китаї, матимуть серйозний вплив та сільське господарство та врожаї", - заявив в інтерв’ю агенції Bloomberg керівник організації Омар Баддур.

Тільки від початку цього року посуха в Китаї та повені у США призвели до скорочення сільськогосподарських угідь на десятки мільйонів гектарів, що не може не вплинути на загальний рівень цін на харчі у світі.

Утім, лише минулого тижня, коли стало відомо, що український уряд вирішив скасувати квоти на експорт зернових, а російський - не відновлювати заборону на вивезення зерна після 1 липня, експерти обговорювали можливість зниження цін на зерно і харчі. Подробиці тут

Поки європейські метеорологи прогнозують рекордно спекотне літо для континенту, українські фахівці кажуть, що цього року літо в Україні буде не таким спекотним, як торік.

Проте вже у травні на всій території України трималася надзвичайно спекотна і посушлива погода. В останні дні травня у МНС оголосили Київ зоною надзвичайної пожежної небезпеки.