"Пиво-водочне" протистояння в Росії

Росіяни споживають більше пива, виробництво якого в Росії контролюється іноземними компаніями, і менше водки, виробники якої мають більше лоббістів у Кремлі.

Копирайт изображения Getty
Image caption Чи поступиться російська водка російському пиву?

"Водка - важкий напій, до того ж, її якість останнім часом стала гіршою. Крім того, водка перетворює людину на тварину, а пиво - ні", - таку відповідь на питання щодо зростання популярності пива у Росії отримав в одному із барів Санкт-Петербурга бізнес-кореспондент Бі-Бі-Сі Малкольм Бортвік.

Підтвердженням того, що росіяни стали вважати споживання пива кориснішим для здоров’я, аніж споживання водки, кореспондент вважає те, що росіяни можуть пити пиво прямо з пляшки на вулиці, - так, як наче вони п’ють Кока-колу.

Впродовж останнього десятиріччя продажі пива у Росії зросли на понад 40%, тоді як водки було продано на 30% менше. Утім, середньостатистичний росіянин все одно споживає менше пива, аніж європеєць.

Росія серед лідерів по пиву

На сьогодні Росія є четвертим найбільшим пивним ринком у світі - після Китаю, США та Бразилії. Проте загальний рівень споживання алкоголю в Росії удвічі перевищує норму, втановлену Всесвітньою організацією охорони здоров’я, а тривалість життя чоловіків постійно падає.

Російський уряд намагається подалати проблему, встановлюючи вищі акцизи на горілчані напої. Наприклад, у 2010 році акциз на пиво зріс на 200%. У цьому році російські законодавці пропонують підвищити оподаткування пива ще на 120%, а водки - на 80%.

Така різниця, на думку бізнес-кореспондента Бі-Бі-Сі, пояснюється походженням капіталу, що стоїть за виробництвом пива та водки у Росії.

Понад 80% пивоваріння у Росії перебуває під контролем 5 іноземних компаній: Baltika Breweries із часткою ринку у 40% (належить данському Carlsberg), SUN InBev, Heineken, Efes та SABMiller Rus.

Загалом ринок Східної Європи, включно із Росією, нині дає третину доходів Carlsberg, і понад половину прибутків данської компанії, а головний завод Baltika Breweries у Росії в Санкт-Петербурзі є найбільшою броварнею у Європі.

Представники пивної галузі у Росії припускають, що зростання оподаткування пива свідчить про успішну лоббістську діяльність у Державній Думі виробників водки. Проте і законодавці, і власники водочних заводів спростовують такі припущення броварів, твердячи, що навіть після підвищення акцизів на пиво, акцизи на водку є у 10 разів вищими.

В Україні - менше горілки, більше пива

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Після заборони на споживання горілчаних напоїв у громадських місцях, пиво на розлив в Україні стали продавати у пластикових пляшках без етикетки

В Україні від 2008 року також спостерігається тенденція до зменшення споживання горілки та збільшення споживання пива і вина.

Попри те, що закон про заборону продажу пива особам до 18 років, а також споживати алкогольні напої у громадських місцях, набрав чинності на початку цього року, він, так само, як і заборона на паління у громадських місцях, здебільшого ігнорується. Подробиці тут

Українські медики та громадські активісти також висловлюють занепокоєння таким явищем, як підлітковий алкоголізм, спричинений споживанням переважно слабоалкогольних напоїв - пива та коктейлів, за рівнем якого Україна є серед європейських лідерів.

Крім того, зависоким споживанням алкоголю експерти пояснюють і розрив у 12 років між тривалістю життя чоловіків і жінок в Україні, який і надалі збільшується.