В Україні листя салату може бути небезпечним

Листя салату Копирайт изображения Getty
Image caption Листя салату з Європи продається в Україні

Більше половини ринку листя салату в Україні складає імпорт з країн Європейського Союзу - Нідерландів, Іспанії та Італії.

"Я думаю десь 50 на 50, але імпортованого листя салату навіть трохи більше", - розповів Бі-Бі-Сі Андрій Ярмак, керівник проекту АПК Інформ "Овочі та фрукти".

Водночас, за його словами, небагато українців вживають листя салату і, переважно, замість нього у своїх стравах використовують капусту.

Після спалаху захворювань від бактерії E. coli у Німеччині, підозра вчених впала на свіжі огірки, помідори і листя салату. Досі не доведено через які саме продукти поширилася бактерія.

Андрій Ярмак говорить, що велика ймовірність, що E. coli поширилась саме в органічних овочах, бо вони не оброблені хімічними добривами і більш вразливі до бактерій. Якщо це так, тоді небезпеки немає, бо ринок органічної продукції в Україні складає менше 0,001%.

Відповідно, ймовірність отруїтися органічними помідорами та огірками з Європи в українців мінімальна. Крім того, пан Ярмак твердить, що такі овочі, як огірки і помідори, Україна експортує сама - у Росію і Білорусь.

У зимовий період українці можуть купити овочі, імпортовані з Туреччини, але вже з кінця травня-початку червня ринок наповнюється місцевою продукцією.

Нині частка імпортованого з Туреччини огірка чи помідора може складати лише 4%. Ці овочі стають менш конкурентноздатними через ціну - український огірок чи помідор дешевший.

Однак, на думку пана Ярмака, "Україні варто було заборонити імпорт свіжих овочів або лише огірків, помідорів і листя салату, щоб навіть теоретично не допускати ситуацію, яка загрожує здоров'ю українських громадян".

"Але, на щастя, зараз загроза мінімальна, бо ми майже нічого не імпортуємо", - каже він.

Росія з четверга заборонила імпорт усіх свіжих овочів з країн Європейського Союзу після того, як спалах зараження бактерією E. coli забрав життя вже 17 осіб. Читати детальніше тут.

Україна поки що не запровадила жодних обмежень на ввезення свіжих овочів з країн ЄС.

Однак на сайті Міністерства охорони здоров'я України вміщено попередження про небезпечну кишкову інфекцію. Українцям радять мити руки з милом і використовувати антисептичні засоби під час догляду за хворим.