NYT: йога та голодування проти корупції

"The New York Times" пише , що в Індії ефективно застосовують новий спосіб боротьби з корупцією: у суботу тут розпочинається загальнонаціональний протест йогів та масове голодування.

Копирайт изображения AFP
Image caption Найвідоміший в Індії гуру йоги Свамі Рамдев готується до суботнього протесту

Боротьба із корупцією, пише видання, тривала в Індії багато років у різний спосіб: від демонстрацій до марних майже сорокарічних спроб створити антикорупційну агенцію.

Цьогоріч активісти завдяки новим зусиллям сподіваються нарешті створити орган, який боротиметься з корупцією.

"The New York Times" пише, що перші успіхи вже мали місце у квітні. Тоді активіст Анна Хазар розпочав голодування у Нью-Делі, до якого несподівано приєдналися тисячі людей. При цьому чимало з них були представниками середнього класу, який найчастіше пов’язують з індійськими політиками.

Часопис називає це класичною акцією у стилі Ганді і зазначає, що вона спрацювала. Зокрема, нарешті був підготовлений законопроект про створення антикорупційного органу. Тож на протест, що розпочинається у суботу, покладають значні сподівання.

Втім, виявилося, що у суботнього протесту є одразу два лідери. І хоча лунають спекуляції про те, що лідери не зможуть домовитися і об’єднати зусилля, ті доводять, що між ними немає суперечностей.

Організаторів акції також критикують за свого роду шантаж: ті погрожують урядові новими голодними страйками, якщо міністри не вдовольнять вимог протестувальників. Втім, один з лідерів антикорупційного руху, Анна Хазар, каже: "Демократію не шантажують. Її посилюють".

Інша загроза - це брак упевненості у тому, що антикорупційна агенція, створення якої вимагають реформатори, зможе зарадити і не стане неконтрольованим суперорганом.

Натомість, індійські міністри, пише "The New York Times", зараз відчайдушно намагаються відмовити одного з найпопулярніших йогів країни, Свамі Рамдева, від суботньої акції.

Найбільша у світі демократія захлинається від корупції?

Вже багато місяців Індію сколихують корупційні скандали. Майже кожного дня газети рясніють заголовками про нові випадки хабарництва. Як припускають, це навіть уплинуло на результати останніх виборів: найменше голосів отримали ті, кого найбільше звинувачують у корупції. Утім, пише "The New York Times", вибори є мало не єдиним способом покарати корупціонерів, бо це не здатні зробити ані закони, ані відповідні інституції.

"Сьогодні всі ці антикорупційні агенції або призначаються, або контролюються урядом. Це серйозний конфлікт інтересів", - цитує газета організатора суботньої акції Прашанта Бхушана.

Натомість мешканці країни, як зазначає "The New York Times", розглядають протест та голодні страйки як елементи політичного театру, яким намагаються завуалювати недосконалості індійської демократії.