Лавров: компроміс щодо Керченської протоки реальний

Міністр закордонних справ Росії Сергей Лавров вчергове заявив, що компроміс між Росією і Україною стосовно розподілу Керченської протоки є реальним.

Image caption Костянтин Грищенко і Сєргєй Лавров зустрічаються в Одесі

Такі заяви пролунали під час засідання в Одесі російсько-українського підкомітету з міжнародної співпраці.

Київ і Москва вже 15 років шукають шляхи розподілу Азовського моря і Керченської протоки, але всі раунди переговорів до останнього часу завершувалися практично нічим.

Хоча експерти кажуть, що за нинішньої української влади, політика якої спрямована на зближення з Росією, компроміс таки може бути досягнутий, але здебільшого не на користь Києва.

Сергей Лавров переконаний, що ’’найбільший прогрес помітний у питанні Азовського моря. Дуже реальний взаємоприйнятний компроміс і щодо Керченської протоки.’’

Протягом багатьох років Україна заявляла, що розмежування в Керченській протоці має проходити по адміністративному кордону ще радянських часів між Росією і Україною.

Росія ж вважає, що в Радянському Союзі адміністративні кордони між союзними республіками не проводилися по акваторії внутрішніх морських вод. Тому Москва не визнає встановлену українською стороною в цих водах ще раніше лінії охорони державного кордону.

Напередодні нинішньої зустрічі в Одесі міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко в інтерв’ю російським ЗМІ заявив, що Київ і Москва вже домовилися про основні параметри делімітації в Азовському морі, і що Керч-Єнікальський канал буде експлуатуватися спільно на користь двох держав.

Експерти припускають, що Москва таки домоглася від Києва піти на поступки, зокрема, відмовитися від принципу середньої лінії розподілу морських акваторій. Це, як вважають, вигідно Росії і не вигідно Україні.

Протягом багатьох років Київ домагається проведення демаркації наземного кордону між Україною і Росією.

Міністр Грищенко заявив в Одесі, що роботи стосовно демаркації намічено розпочати у другому півріччі нинішнього року.

’’Ми виходимо з того, що вже у другій половині року ми зможемо розпочати ’’польові роботи’’ щодо демаркації’’, - сказав він.

Втім аналітики нагадують, що Росія вже неодноразово на переговорах погоджувалася із позицією України про необхідність початку демаркаційних робіт, а згодом затягувала процес.